Луис Енрике Мартинес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луис Енрике
2015 UEFA Super Cup 66.jpg
Луис Енрике со Барселона во 2015
Лични податоци
Полно име Луис Енрике Мартинес Гарсија
Роден на 8 мај 1970 (1970-05-08) (52 г.)
Роден во Хихон, Шпанија
Висина &100000000000001800000001,80 м
Позиција среден ред / напаѓач
Младинска кариера
1981–1988 Спортинг Хихон
1984–1988 → Ла брања (позајмица)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–1990 Спортинг B 27 (5)
1989–1991 Спортинг 36 (14)
1991–1996 Реал Мадрид 157 (15)
1996–2004 Барселона 207 (73)
Вкупно 427 (107)
Репрезентација
1990–1991 Шпанија под 21 5 (0)
1991–1992 Шпанија под 23 14 (3)
1991–2002 Шпанија 62 (12)
1999–2000 Астурија 2 (0)
Раководител на екипите
2008–2011 Барселона
2011–2012 Рома
2013–2014 Селта Виго
2014–2017 Барселона
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Луис Енрике Мартинес Гарсија (шпански изговор: [lwis enˈrike]; роден на 8 мај 1970), познат како Луис Енрике, е шпански поранешен професионален фудбалер, и актуелен менаџер.

Разноврсен играч, со добра техника, тој бил способен да репродуцира во неколку различни позиции, но воглавно играл како играч од средниот ред или како напаѓач, и исто така бил препознатлив по својот темперамент и издржливост. Почнувајќи од 1991 година, а завршуваќи во 2004 година, тој настапувал за Реал Мадрид и Барселона со еднакви поединечни и тимски успеси, и одиграл повеќе од 500 официјални натпревари со постигнати повеќе од 100 гола. Тој ја претставувал репрезентацијата на Шпанија на три Светски Првенства и едно Европско Првенство.

Луис Енрике започнал да работи како менаџер во 2008 година со Барселона Б , додека три години подоцна, се преселил во Рома. Во сезоната 2013-14 тој го предводел тимот на Селта Виго, пред да се врати во Барселона со која ја освоил тројната круна во неговата прва сезона и двојна во втората.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]