Хосе Марија Басанта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргентина Хосе Марија Басанта
José María Basanta.jpg
Лични податоци
Роден на 3 април 1984 (1984-04-03) (38 г.)
Роден во Трес Сархентос, Аргентина
Висина &100000000000001880000001,88 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Монтереј Монтереј
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003–2006 Естудијантес Естудијантес Л.П. 11 (1)
2006-2007 Олимпо Олимпо 32 (1)
2007–2008 Естудијантес Естудијантес Л.П. 25 (1)
2008-2014 Монтереј Монтереј 208 (7)
2014-2015 Фјорентина Фјорентина 17 (2)
2015- Монтереј Монтереј 42 (3)
Репрезентација
2013- Аргентина Аргентина 12 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Хосе Марија Басанта Павоне (роден на 3 април 1984, во Трес Сархентос) — аргентински фудбалер, играч од одбраната на Монтереј и на аргентинската репрезентација.