Хорхе Сампаоли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорхе Сампаоли

Хорхе Сампаоли (роден на 13 март 1960 година) — аргентински фудбалски тренер, моментален селектор на Аргентина.

Најголемиот успех во својата тренерска кариера Сампаоли го постигнал како селектор на чилеанската репрезентација, со која триумфирал на Копа Америка во 2015 година.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Чиле Универсидад де Чиле[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Чиле Чиле[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]