Карлос Кармона

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чиле Карлос Кармона
Carlos Carmona 01.JPG
Лични податоци
Роден на 21 февруари 1987 (1987-02-21) (35 г.)
Роден во Кокимбо, Чиле
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Аталанта Аталанта
Број 17
Младинска кариера
Кокимбо Унидо
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2007 Кокимбо Унидо 62 (6)
2007–2008 О'Хигинс 16 (3)
2008–2010 Реџина 67 (0)
2010– Аталанта 121 (5)
Репрезентација
2005-2007 Чиле 20 ? (?)
2008 Чиле 23 3 (1)
2008- Чиле 40 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Карлос Емилио Кармона Тељочилеански фудбалер од средниот ред кој игра за Аталанта и за чилеанската фудбалска репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Тој има улога на медијана, со задача е да добие што повеќе топки со кој дава длабочина на акцијата, бидејќи тоа има прецизни додавања има и можност да го диктира темпото за тимот.

Кариера[уреди | уреди извор]

Раните години во Чиле[уреди | уреди извор]

Карлос Кармона ја започнал својата кариера со Кокимбо Унидо, тим од регионот Кокимбо на Чиле; веднаш го издвојувал својот карактер, и покрај неговата млада возраст. Со екипата на неговиот Кокимбо направил 62 настапи и постигнал 5 гола во три сезони. По испаѓањето на клубот од страна на Примера Дивизион, тој оди во О'Хигинс, каде што одиграл само половина сезона, играјќи 16 натпревари во кој постигнал 3 гола.

Италија[уреди | уреди извор]

Реџина[уреди | уреди извор]

Во јули 2008 тој направил трансфер во Реџина, тимот на милитантната во Серија А, каде што тој потпишал четиригодишен договор. Во Реџо Калабрија ја започнал сезоната како стартер, веднаш покажал силна личност и извонредна техника, станува главна фигура во средниот ред. Тој ја завршил својата прва сезона во Италија со 32 настапи, сепак, неуспеал да го спречи испаѓањето на клубот од Калабрија. Следната сезона во Серија Б со тимот, ја завршил со 37 настапи (35 во лигата и 2 во Купот на Италија).

Аталанта[уреди | уреди извор]

На 27 август, 2010 играчот бил продаден во совласништво на Аталанта, клуб кој само што отпаднал од Серија А за 1.800.000 €, потпишувајќи четиригодишен договор со нив. Тој го направил своето деби со новиот дрес на 4 септември, во натпреварот на домашен терен против Фрозиноне (0-0). Наскоро станал важен играч за црно-сините во средниот ред, со задача да ја организира играта. Ја завршил сезоната со 32 настапи, сите во лигата, и со титула во првенството.

На 24 јуни 2011 тој го обновил партнерството со Реџина, но останал во редовите Аталанта. На 11 април, 2012 Кармона го постигнал третиот гол во победата на Аталанта против Наполи, а ова бил неговиот прв гол во дресот на тимот од Бергамо, и исто така негов прв гол во Серија А.

Следната сезона, откако пропуштил неколку натпревари на Аталанта; Кармона се вратил за натпреварот на домашен терен против Наполи на 31 октомври во кој одново бил стрелец и одиграл клучна улога за уште една победа (1-0) на неговиот тим над Наполитанците. На 2 февруари 2013, тој го постигнал својот втор гол во сезоната 2012-13, во победата над Палермо со 2-1.

Титули[уреди | уреди извор]

Италија Аталанта[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]