Марсело Дијас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чиле Марсело Дијас
Marcelo Díaz - Spain vs. Chile, 10th September 2013.jpg
Лични податоци
Роден на 30 декември 1986 (1986-12-30) (35 г.)
Роден во Сантјаго, Чиле
Висина &100000000000001660000001,66 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Хамбургер Хамбургер
Број 20
Младинска кариера
Универсидад де Чиле Унив. де Чиле
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2012 Универсидад де Чиле Унив. де Чиле 164 (4)
2010Ла Серена Ла Серена (заем) 13 (5)
2012–2015 Базел Базел 58 (7)
2015- Хамбургер Хамбургер 6 (1)
Репрезентација
2005 Чиле Чиле 20 7 (0)
2011- Чиле Чиле 31 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Марсело Алфонсо Дијас Рохазчилеански фудбалер, играч од средниот ред на Хамбургер и на чилеанската фудбалска репрезентација.