Ерлинг Браут Холанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ерлинг Холанд
FC RB Salzburg versus SV Mattersburg (4. Juli 2019) 29.jpg
Холанд со Ред Бул Салзбург во 2019 година
Лични податоци
Полно име Ерлинг Браут Холанд [1]
Роден на 21 јули 2000 (2000-07-21) (21 г.)[2]
Роден во Лидс, Англија
Висина 1.94 m[3]
Позиција Напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
Број 9
Младинска кариера
Предлошка:Fb team Bryne
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Предлошка:Fb team Bryne 16 (0)
2017–2018 Молде Молде 39 (14)
2019–2020 Салцбург Салцбург 16 (17)
2020– Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 15 (13)
Репрезентација
2015–2016 Норвешка до 15 години 4 (4)
2016 Норвешка до 16 години 17 (1)
2017 Норвешка до 17 години 5 (2)
2017–2018 Норвешка до 18 години 6 (6)
2018 Норвешка до 19 години 6 (6)
2019– Норвешка до 20 години 5 (11)
2018– Норвешка до 21 години 3 (0)
2019– Норвешка Норвешка 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 16
22, 27 June 2020 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 16:10, 20 June 2020 (UTC)

Ерлинг Браут Холанд (/ˈhɔːlɑːnd/; anglicised to Haaland,[1] Предлошка:IPA-no; роден на 21 јули 2000) е норвешки професионален фудбалер кој настапува како напаѓач во Бундеслигата за тимот на Борусија Дортмунд и за Норвешката репрезентација. Како плоден стрелец, тој е препознатлив по неговото темпо, атлетичност, сила и прецизно движење надвор од топката, а е прогласен за еден од најдобрите млади фудбалери во светот.[4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Derfor byttet han fra Håland til Haaland“ [The reason he changed from Håland to Haaland]. Dagbladet. 19 September 2019. Посетено на 19 December 2019.
  2. „Erling Haaland“. ESPN. Посетено на 29 February 2020.
  3. „Erling Haaland“. Borussia Dortmund. Посетено на 29 February 2020.
  4. [1]
  5. [2]