Забивака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Забивака, официјалната маскота на Светското првенство во фудбал 2018.

Забивака (руски: Забива́ка; превод македонски: Стрелец) е официјалната маскота на Светското првенство во фудбал 2018 кое ќе се одржи во Русија. Маскотата официјално била претставена на 21 октомври 2016 година и симболизира антропомофрен волк со кафеаво и бело крзно, бело-сина маица со натпис -{RUSSIA}- 2018, црвен шорц и портокалови спортски очила. Комбинацијата од сино-белата маица и црвениот шорц претставува комбинација од националните бои на земјата домаќин Русија. Дизајнер на маскотата била студентката Екатерина Бочарова, а нејзиниот предлог бил изабран преку гласање на интернет.

Избор[уреди | уреди извор]

Резултатите од изборот биле објавени на 22 октомври 2016 година во емисијата Вечерний Ургант на првиот канал во Русија. Волкот по име Забивака освоил 53% од гласовите, со што се нашол на првото место на листата испред Тигарот (27%), додека Мачката била на трето место со 20% гласови. Повеќе од милион луѓе учествувале во гласањето кое било одржано во текот на септември 2016 године на платформите на ФИФА, како и во текот на директниот пренос на споменатата емисија каде биле објавени резултатите од ова креативно натпреварување.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIFA (21. 10. 2016). "Wolf chosen as 2018 FIFA World Cup Official Mascot and named Zabivaka". Соопштение за печат.  посет. 27. 4. 2018. г Архивирано на 22 октомври 2016 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Фулеко
Маскоти на светските првенства во фудбал
Забивака

2018
Наследник
TBA