Јон Дади Бодварсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јон Дади Бодварсон
FWC 2018 - Group D - NGA v ISL - Photo 81 (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Јон Дади Бодварсон[1]
Роден на 25 мај 1992 (1992-05-25) (28 г.)[2]
Роден во Селфос, Исланд
Држава  Исланд
Висина &100000000000001890000001,89 м[2]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Рединг Рединг
Број 23
Младинска кариера
Селфос Селфос
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2012 Селфос Селфос 80 (18)
2013-2015 Викинг Викинг 81 (15)
2016 Кајзерслаутерн Кајзерслаутерн 15 (2)
2016-2017 Вулверхемптон Вулверхемптон 42 (3)
2017- Рединг Рединг 34 (8)
Репрезентација
2009-2010 Исланд Исланд 19 7 (1)
2011-2014 Исланд Исланд 21 12 (2)
2012-  Исланд 39 (2)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Јон Дади Бодварсон (роден во Селфос, 25 мај 1992) е исландски фудбалер, напаѓач на Рединг и на исландската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Селфос[уреди | уреди извор]

Јон Дади Бодварсон ја започнал својата кариера во екипата од неговиот роден град Селфос, за која дебитирал во текот на сезоната 2009 во втората исландска лига. Со 16 настапи и еден гол Бодварсон му помогнал на Селфос да избори промоција во највисоката дивизија во земјата, во која пак тој дебитирал на 11 мај 2010 во поразот на домашен терен со 1-3 од Филкир, натпревар во кој исто така го забележал и својот прв погодок во Првата лига на Исланд.[3] Во Селфос се задржал 4 сезони забележувајќи повеќе од 100 настапи и 21 гол во сите натпреварувања.

Викинг[уреди | уреди извор]

Во ноември 2012 година, Бодварсон направил трансфер во норвешкиот Викинг.[4] Тој одиграл три сезони за Викинг во Норвешката Премиер лига, од кој најуспешна му е била последната во која имал 9 гола и 8 асистенции во првенството и 6 гола и 6 асистенции во Купот на Норвешка. На 22 април 2015, Бодварсон постигнал хет-трик за само 18 минути поминати на теренот во победата со 7-0 на гостувањето кај Алгард во рамките на првото коло на Купот на Норвешка,[5] а подоцна во втората рунда на истото натпреварување постигнал гол и додал уште четири асистенции во победата со 9-0 на гостувањето кај Варег.[6] На 11 јули 2015, Бодварсон постигнал два гола и бил асистент за уште еден во победата со 4-1 над Олесунд на СР-Банк Арена.[7] Вкупно за Викинг одиграл 92 натпревари и постигнал 23 гола.

Кајзерслаутерн[уреди | уреди извор]

Во јануари 2016, Бодварсон се преселил во германскиот второлигаш Кајзерслаутерн со кој веќе во јуни 2015 имал потпишано преддоговор за трансфер на три години.[8] Своето деби на Кајзерслаутерн го забележал на 5 февруари 2016 против Унион Берлин. Својот прв од двата гола кој ги постигнал како играч на Кајзерслаутерн дошол на 4 март 2016 година во поразот со 2-1 на гостувањето кај Нирнберг.[9] На 3 април 2016, тој повторно бил стрелец, овој пат од пенал, во победата со 2-0 на домашен терен над Сандхаусен.[10] Во последното коло од сезоната против Сент Паули, Бодварсон забележал две асистенции во поразот на неговата екипа со 5-2.[11] И покрај релативно добрите игри во кои на 15 натпревари постигнал 2 гола и имал 3 асистенции, оваа полусезона се покажала како единствена за Бодварсон во дресот на Кајзерслаутерн бидејќи во летото 2016 се решил да ја промени клупската средина.

Вулверхемптон[уреди | уреди извор]

Бодварсон во дресот на Вулверхемптон Вондерерс.

На 2 август 2016 година, Јон Дади Бодварсон потпишал договор со англискиот Чемпионшип клуб Вулверхемптон Вондерерс за необјавена сума обврзувајќи се на договор од три години.[12] На 6 август 2016, Бодварсон дебитирал со погодок во дресот на волците во ремито 2-2 против Ротерам Јунајтед.[13] Неговото деби исто така, означувало дека тој станал 1000-тиот играч кој се појавил за клубот во првенствен натпревар.[14] На 16 август 2016, Бодварсон за првпат во кариерата промашил пенал во натпреварот против Ипсвич Таун што завршил без голови 0-0, кога неговиот удар од белата точка бил успешно одбранет од голманот на Таун Бартош Бјалоковски.[15] Сепак само четири дена подоцна, Бодварсон го постигнал и својот втор погодок за Вулверхемптон во Чемпионшип, третиот за својот тим и последен на натпреварот во победата со 3-1 на гостувањето кај Бирмингем Сити.[16] Својот трет погодок за волците го постигнал во поразот со 3-1 од Бристол Сити во април 2017. Сезоната во Вулверхемтон ја завршил со 42 настапи во Чемпионшип и 6 во куповите запишувајќи 3 гола и 4 асистенции. Исто така бил избран за fan favourite од навивачите на Вондерерс.

Рединг[уреди | уреди извор]

На 14 јули 2017, Бодварсон повторно по кратко време го променил својот клуб приклучувајќи му се на Рединг, уште еден клуб од Чемпионшип, со кој потпишал тригодишен договор.[17] Во клубот избрал да го носи дресот со број 23. Своето деби за кралските поданици го имал на отварањето на сезоната 2017-2018 во Чемпионшип, во поразот со 2-0 на гостувањето кај Квинс Парк Ренџерс. Истиот натпревар Бодварсон морал да го заврши предвреме бидејќи се здобил со повреда на коленото, поради која бил заменет во 59-тата минута од Омар Ричардс.[18] Повредата го извадила од акција за три недели поради што прошуштил 5 натпревари на својот клуб. Своето враќање на терените Бодварсон го направил на 26 август 2017 на гостувањето кај Бирмингем Сити, натпревар во кој го постигнал својот прв погодок во дресот на Рединг, првиот за клубот во победата со 2-0.[19] На 16 јануари 2018, Бодварсон го постигнал својот прв хет-трик во дресот на Рединг, втор во кариерата во победата со 3-0 над Стивениџ во третото коло на ФА Купот.[20] На 30 јануари за првпат постигнал два гола во еден натпревар од Чемпионшип, во победата со 3-1 на гостувањето кај Бартон Албион. Својата прва сезона во Рединг ја завршил со вкупно 48 настапи и 10 гола (7 во лигата).

Својата втора сезона со Рединг ја започнал со погодок во првото коло во лигата против Дерби Каунти на Мадејски стадионот, но сепак по целосниот пресврт неговиот тим бил поразен со 1-2.[21]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Бодварсон играл за младинските репрезентации на Исланд под 19 и под 21 година.

Своето деби за сениорската репрезентација го направил на 14 ноември 2012, влегувајќи како замена на местото на Матијас Вилхјалмсон во победата со 2-0 во пријателски натпревар против Андора. Својот прв репрезентативен погодок го постигнал на 9 септември 2014 во победата со 3–0 над Турција во натпревар од квалификациите за Европското првенство 2016.

Тој бил избран да учествува на Европското првенство 2016, првиот меѓународен турнир на кој Исланд воопшто се пласирал. Бодварсон ги започнал сите пет натпревари на турнирот во Франција и постигнал гол во последниот натпревар од групната фаза против Австрија што им обезбедил на исланѓаните прогрес во следната фаза.

На 27 јуни 2016, Јон Дади играл против Англија во осминафиналето на Евро 2016 на Алијанц Ривиера во Ница, каде Исланд го изненадил фаворитот совладувајќи го со 2–1 и пласирајќи се во четвртфиналето.[22]

Две години подоцна Бодварсон бил селектиран меѓу 23-цата играчи на Исланд кој биле пријавени за настап на Светското првенство 2018 во Русија.[23] Своето деби на првенството го направил во вториот натпревар од групната фаза во кој Исланд бил поразен од Нигерија со 2-0. Тоа бил неговиот единствен настап на турнирот, на кој Исланд бил елиминиран уште во групната фаза завршувајќи на последното место во групата Д.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
14 ноември 2012 Андора ла Вела [[ фудбалска Selezione {{Naz/Андора |d}}|{{Naz/Андора |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Андора |bl}}px 0px {{Naz/Андора |bl}}px">[[File:{{Naz/Андора |a}}|class=noviewer|{{Naz/Андора |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - влегол во игра 80'
21-1-2014 Абу Даби [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Шведска|bl}}px 0px {{Naz/ Шведска|bl}}px">[[File:{{Naz/ Шведска|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Шведска|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Шведска|d}}|{{Naz/ Шведска|c}}]] Пријателска -
30-5-2014 Инсбрук [[ фудбалска Selezione {{Naz/Австрија |d}}|{{Naz/Австрија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Австрија |bl}}px 0px {{Naz/Австрија |bl}}px">[[File:{{Naz/Австрија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Австрија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - влегол во игра 61'
9-9-2014 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Турција|bl}}px 0px {{Naz/ Турција|bl}}px">[[File:{{Naz/ Турција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Турција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Турција|d}}|{{Naz/ Турција|c}}]] Квал. за Евро 2016 '1 заменет 90+2'
10 октомври 2014 Рига [[ фудбалска Selezione {{Naz/Латвија |d}}|{{Naz/Латвија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Латвија |bl}}px 0px {{Naz/Латвија |bl}}px">[[File:{{Naz/Латвија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Латвија |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 77'
13 октомври 2014 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Холандија|bl}}px 0px {{Naz/ Холандија|bl}}px">[[File:{{Naz/ Холандија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Холандија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Холандија|d}}|{{Naz/ Холандија|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 89'
12 ноември 2014 Брисел [[ фудбалска Selezione {{Naz/Белгија |d}}|{{Naz/Белгија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Белгија |bl}}px 0px {{Naz/Белгија |bl}}px">[[File:{{Naz/Белгија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Белгија |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - влегол во игра 74'
16 ноември 2014 П’лзењ [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чешка |d}}|{{Naz/Чешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чешка |bl}}px 0px {{Naz/Чешка |bl}}px">[[File:{{Naz/Чешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чешка |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за Евро 2016 -
16-1-2015 Орландо [[ фудбалска Selezione {{Naz/Канада |d}}|{{Naz/Канада |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Канада |bl}}px 0px {{Naz/Канада |bl}}px">[[File:{{Naz/Канада |a}}|class=noviewer|{{Naz/Канада |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 72'
19-1-2015 Орландо [[ фудбалска Selezione {{Naz/Канада |d}}|{{Naz/Канада |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Канада |bl}}px 0px {{Naz/Канада |bl}}px">[[File:{{Naz/Канада |a}}|class=noviewer|{{Naz/Канада |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 46'
28-3-2015 Астана [[ фудбалска Selezione {{Naz/Казахстан |d}}|{{Naz/Казахстан |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Казахстан |bl}}px 0px {{Naz/Казахстан |bl}}px">[[File:{{Naz/Казахстан |a}}|class=noviewer|{{Naz/Казахстан |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за Евро 2016 - влегол во игра 70'
31-3-2015 Талин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Естонија |d}}|{{Naz/Естонија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Естонија |bl}}px 0px {{Naz/Естонија |bl}}px">[[File:{{Naz/Естонија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Естонија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 46'
12-6-2015 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Чешка|bl}}px 0px {{Naz/ Чешка|bl}}px">[[File:{{Naz/ Чешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Чешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Чешка|d}}|{{Naz/ Чешка|c}}]] Квал. за Евро 2016 - влегол во игра 63'
3-9-2015 Амстердам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Холандија |d}}|{{Naz/Холандија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Холандија |bl}}px 0px {{Naz/Холандија |bl}}px">[[File:{{Naz/Холандија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Холандија |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 78'
6-9-2015 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 0 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Казахстан|bl}}px 0px {{Naz/ Казахстан|bl}}px">[[File:{{Naz/ Казахстан|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Казахстан|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Казахстан|d}}|{{Naz/ Казахстан|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 85'
13 октомври 2015 Коња [[ фудбалска Selezione {{Naz/Турција |d}}|{{Naz/Турција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Турција |bl}}px 0px {{Naz/Турција |bl}}px">[[File:{{Naz/Турција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Турција |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за Евро 2016 - заменет 82'
13 ноември 2015 Варшава [[ фудбалска Selezione {{Naz/Полска |d}}|{{Naz/Полска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Полска |bl}}px 0px {{Naz/Полска |bl}}px">[[File:{{Naz/Полска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Полска |c}}|20x16px]] 4 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 78'
17 ноември 2015 Жилина [[ фудбалска Selezione {{Naz/Словачка |d}}|{{Naz/Словачка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Словачка |bl}}px 0px {{Naz/Словачка |bl}}px">[[File:{{Naz/Словачка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Словачка |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 71'
24-3-2016 Хернинг [[ фудбалска Selezione {{Naz/Данска |d}}|{{Naz/Данска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Данска |bl}}px 0px {{Naz/Данска |bl}}px">[[File:{{Naz/Данска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Данска |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - влегол во игра 72' добил жолт картон во 90-тата минута 90'
29-3-2016 Пиреј [[ фудбалска Selezione {{Naz/Грција |d}}|{{Naz/Грција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Грција |bl}}px 0px {{Naz/Грција |bl}}px">[[File:{{Naz/Грција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Грција |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 83'
1-6-2016 Осло [[ фудбалска Selezione {{Naz/Норвешка |d}}|{{Naz/Норвешка |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Норвешка |bl}}px 0px {{Naz/Норвешка |bl}}px">[[File:{{Naz/Норвешка |a}}|class=noviewer|{{Naz/Норвешка |c}}|20x16px]] 3 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - заменет 46'
14-6-2016 Сент-Етјен [[ фудбалска Selezione {{Naz/Португалија |d}}|{{Naz/Португалија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Португалија |bl}}px 0px {{Naz/Португалија |bl}}px">[[File:{{Naz/Португалија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Португалија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Евро 2016 - Прва фаза - дет.
18-6-2016 Марсеј [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Унгарија|bl}}px 0px {{Naz/ Унгарија|bl}}px">[[File:{{Naz/ Унгарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Унгарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Унгарија|d}}|{{Naz/ Унгарија|c}}]] Евро 2016 - Прва фаза - заменет 69' дет.
22-6-2016 Сен Дени [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Австрија|bl}}px 0px {{Naz/ Австрија|bl}}px">[[File:{{Naz/ Австрија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Австрија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Австрија|d}}|{{Naz/ Австрија|c}}]] Евро 2016 - Прва фаза '1 заменет 71' дет.
27-6-2016 Ница [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |bl}}px 0px {{Naz/Англија |bl}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Евро 2016 - Осминафинале - заменет 89'
3-7-2016 Сен Дени [[ фудбалска Selezione {{Naz/Франција |d}}|{{Naz/Франција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Франција |bl}}px 0px {{Naz/Франција |bl}}px">[[File:{{Naz/Франција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Франција |c}}|20x16px]] 5 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Евро 2016 - Четвртфинале - заменет 46'
5-9-2016 Киев [[ фудбалска Selezione {{Naz/Украина |d}}|{{Naz/Украина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Украина |bl}}px 0px {{Naz/Украина |bl}}px">[[File:{{Naz/Украина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Украина |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2018 -
9 октомври 2016 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Турција|bl}}px 0px {{Naz/ Турција|bl}}px">[[File:{{Naz/ Турција|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Турција|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Турција|d}}|{{Naz/ Турција|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 62'
12 ноември 2016 Загреб [[ фудбалска Selezione {{Naz/Хрватска |d}}|{{Naz/Хрватска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Хрватска |bl}}px 0px {{Naz/Хрватска |bl}}px">[[File:{{Naz/Хрватска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Хрватска |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 75'
15 ноември 2016 Та-Кали [[ фудбалска Selezione {{Naz/Малта |d}}|{{Naz/Малта |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Малта |bl}}px 0px {{Naz/Малта |bl}}px">[[File:{{Naz/Малта |a}}|class=noviewer|{{Naz/Малта |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска - влегол во игра 69'
24-3-2017 Митровица [[ фудбалска Selezione {{Naz/Косово |d}}|{{Naz/Косово |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Косово |bl}}px 0px {{Naz/Косово |bl}}px">[[File:{{Naz/Косово |a}}|class=noviewer|{{Naz/Косово |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2018 - влегол во игра 69'
28-3-2017 Даблин [[ фудбалска Selezione {{Naz/Ирска |d}}|{{Naz/Ирска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Ирска |bl}}px 0px {{Naz/Ирска |bl}}px">[[File:{{Naz/Ирска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Ирска |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Пријателска -
2-9-2017 Тампере [[ фудбалска Selezione {{Naz/Финска |d}}|{{Naz/Финска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Финска |bl}}px 0px {{Naz/Финска |bl}}px">[[File:{{Naz/Финска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Финска |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2018 - влегол во игра 88'
5-9-2017 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Украина|bl}}px 0px {{Naz/ Украина|bl}}px">[[File:{{Naz/ Украина|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Украина|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Украина|d}}|{{Naz/ Украина|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 67'
6 октомври 2017 Ескишехир [[ фудбалска Selezione {{Naz/Турција |d}}|{{Naz/Турција |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Турција |bl}}px 0px {{Naz/Турција |bl}}px">[[File:{{Naz/Турција |a}}|class=noviewer|{{Naz/Турција |c}}|20x16px]] 0 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] Квал. за СП 2018 -
9 октомври 2017 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Косово|bl}}px 0px {{Naz/ Косово|bl}}px">[[File:{{Naz/ Косово|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Косово|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Косово|d}}|{{Naz/ Косово|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 61'
2-6-2018 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 3 <span style="margin:0px {{Naz/ Норвешка|bl}}px 0px {{Naz/ Норвешка|bl}}px">[[File:{{Naz/ Норвешка|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Норвешка|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Норвешка|d}}|{{Naz/ Норвешка|c}}]] Пријателска - заменет 63'
7-6-2018 Рејкјавик [[ фудбалска Selezione {{Naz/Исланд |d}}|{{Naz/Исланд |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Исланд |bl}}px 0px {{Naz/Исланд |bl}}px">[[File:{{Naz/Исланд |a}}|class=noviewer|{{Naz/Исланд |c}}|20x16px]] 2 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Гана|bl}}px 0px {{Naz/ Гана|bl}}px">[[File:{{Naz/ Гана|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Гана|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Гана|d}}|{{Naz/ Гана|c}}]] Пријателска - влегол во игра 64'
22-6-2018 Волгоград [[ фудбалска Selezione {{Naz/Нигерија |d}}|{{Naz/Нигерија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Нигерија |bl}}px 0px {{Naz/Нигерија |bl}}px">[[File:{{Naz/Нигерија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Нигерија |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Исланд|bl}}px 0px {{Naz/ Исланд|bl}}px">[[File:{{Naz/ Исланд|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Исланд|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Исланд|d}}|{{Naz/ Исланд|c}}]] СП 2018 - Прва фаза - заменет 71' дет.
Вкупно Настапи 39 Голови 2

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2008 Исланд Селфос 0 0 КИ+ЛКИ 1+0 0 - - - - - - 1 0
2009 16 1 КИ+ЛКИ 2+5 0 - - - - - - 23 1
2010 У 21 3 КИ+ЛКИ 1+7 0+2 - - - - - - 29 5
2011 21 7 КИ+ЛКИ 2+0 0+2 - - - - - - 23 7
2012 У 22 7 КИ+ЛКИ 3+7 1+0 - - - - - - 32 8
Вкупно Селфос 80 18 9+19 1+2 - - - - 108 21
2013 Норвешка Викинг ЕС 23 1 КН 2 1 - - - - - - 25 2
2014 ЕС 29 5 КН 3 1 - - - - - - 32 6
2015 ЕС 29 9 КН 6 6 - - - - - - 35 15
Вкупно Викинг 81 15 11 8 - - - - 92 23
јан.-јун. 2016 Германија Кајзерслаутерн 15 2 КГ - - - - - - - - 15 2
2016-2017 Англија Вулверхемптон ЧЛ 42 3 ФАКуп+ЛК 3+3 0 - - - - - - 48 3
2017-2018 Англија Рединг ЧЛ 33 7 ФАКуп+ЛК 2+1 3+0 - - - - - - 36 10
2018-2019 ЧЛ 1 1 ФАКуп+ЛК 0+0 0 - - - - - - 1 1
Вкупно Рединг 34 8 2+1 3+0 - - - - 37 11
Вкупно во кариерата 252 46 48 16 - - - - - 300 60

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „EFL: Club list of registered players“ (PDF). English Football League. 20 May 2017. стр. 41. Посетено на 6 October 2017.
 2. 2,0 2,1 „2018 FIFA World Cup Russia: List of players: Iceland“ (PDF). FIFA. 10 June 2018. стр. 13. Посетено на 10 June 2018.
 3. soccerway.com (уред.). „Selfoss vs Fylkir“. Посетено на 30 ноември 2012.
 4. „Böðvarsson første signering“ (норвешки). Viking Fotboll. 30 November 2012. Архивирано од изворникот на 3 September 2016.
 5. „NM Cup 2015, Algard FK - Viking Stavanger 0-7“. transfermarkt. 22 април 2015. Посетено на 6 август 2018.
 6. „NM Cup 2015, Varegg Fotball - Viking Stavanger 0-9“. transfermarkt. 7 мај 2015. Посетено на 6 август 2018.
 7. „Eliteserien 2015, Viking Stavanger - Aalesunds FK 4-1“. transfermarkt. 11 јули 2015. Посетено на 6 август 2018.
 8. „FCK verpflichtet Jón Daði Böðvarsson“ (германски). Kaiserslautern. 17 June 2015.
 9. „Jón Daði Böðvarsson“ (германски). Fussballdaten.de.
 10. „2. Bundesliga 2015/2016 » 28. Spieltag » 1. FC Kaiserslautern - SV Sandhausen 2:0“. weltfussball.de. 3 април 2015. Посетено на 6 август 2018.
 11. „2. Bundesliga 2015/2016 » 34. Spieltag » FC St. Pauli - 1. FC Kaiserslautern 5:2“. weltfussball.de. 15 мај 2016. Посетено на 6 август 2018.
 12. „Bodvarsson signs for Wolves“. Wolverhampton Wanderers F.C. 2 August 2016.
 13. „Rotherham 2 Wolves 2 – Report and Pictures“. 6 August 2016.
 14. „Players Refused To Lose“. 6 August 2016.
 15. Stuart Watson (16 август 2016). „Report: Wolves 0 Ipswich Town 0 – Bialkowski saves penalty, Murphy goal controversially chalked off“. eadt.co.uk. Посетено на 7 август 2018.
 16. „Birmingham City 1-3 Wolverhampton Wanderers“. BBC. 20 август. Посетено на 7 август. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 17. „Jón Daði Böðvarsson is a Royal!“. readingfc.co.uk. Reading F.C. 14 July 2017. Посетено на 14 July 2017.
 18. Jonathan Low (13 август 2017). „Jaap Stam issues injury updates on Beerens, McCleary, Obita and Bodvarsson“. getreading.co.uk. Text "7 август 2018" ignored (help)
 19. „Birmingham 0-2 Reading“. BBC. 26 August 2017. Посетено на 29 August 2017.
 20. „Reading 3-0 Stevenage: Jon Dadi Bodvarsson nets stunning hat-trick (in two different coloured kits) to fire hosts into fourth round of the FA Cup“. dailymail. 16 јануари 2018. Посетено на 7 август 2018.
 21. Dan Long (4 август 2018). „Reading 1-2 Derby: Tom Lawrence heads late winner in Championship opener“. skysport. Посетено на 8 август 2018.
 22. „England 1 Iceland 2: Fairytale continues as Hodgson's men crash out“. FourFourTwo. 27 June 2016. Посетено на 28 June 2016.
 23. „A karla - Hópurinn sem fer á HM í Rússlandi“. ksi.is (исландски). Football Association of Iceland. 11 May 2018. Посетено на 11 May 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Состав на ФК Редин