Светско првенство во фудбал 2018 - група Ц

Од Википедија — слободната енциклопедија

Светско првенство во фудбал 2018 - група Ц била една од осумте групи во групната фаза на натпреварување на Светското првенство 2018 кое се одржало во Русија. Натпреварите во групата Ц ќе се одиграат од 16 до 26 јуни 2018 година.[1] Во оваа група се натпреварувале следните репрезентации: Франција, Австралија, Перу и Данска.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-списокот на ФИФА
октомври 2017. јуни 2018.
 
Ц1  Франција 1 УЕФА Победник на групата А во УЕФА квалификациите 10 октомври 2017 15 2014 Шампион (1998) 7.
Ц2  Австралија 4 АФК Победник на КОНКАКАФ–АФК баражот 15 ноември 2017 5 2014 Осминафинале (2006) 43.
Ц3  Перу 2 КОНМЕБОЛ Победник на ОФК–КОНМЕБОЛ баражот 15 ноември 2017 5 1982 Четвртфинале (1970), втор круг (1978) 10.
Ц4  Данска 3 УЕФА Победник на УЕФА баражите 14 ноември 2017 5 2010 Четвртфинале (1998) 19.

Табела[уреди | уреди извор]

  Екипа која се квалификувала за осминафинале
Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.  Франција 3 2 1 0 3 1 +2 7
2.  Данска 3 1 2 0 2 1 +1 5
3.  Перу 3 1 0 2 2 2 0 3
4.  Австралија 3 0 1 2 2 5 -3 1

Натпревари[уреди | уреди извор]

Франција - Австралија[уреди | уреди извор]

Франција
Австралија
GK 1 Уго Лорис
RB 2 Бенжамин Павар
CB 4 Рафаел Варан
CB 5 Самуел Умтити
LB 21 Лукас Ернандес
CM 12 Корентан Толисо добил жолт картон во 76-тата минута 76' заменет 78'
CM 13 Н'Голо Канте
CM 6 Пол Погба
RF 11 Усман Дембеле заменет 70'
CF 10 Килијан Мбапе
LF 7 Антоан Гризман заменет 70'
Замени:
FW 9 Оливје Жиру влегол во игра 70'
FW 18 Набил Фекир влегол во игра 70'
MF 14 Блез Матуиди влегол во игра 78'
Селектор:
Дидје Дешан
GK 1 Матју Рајан
RB 19 Џош Рисдон добил жолт картон во 57-мата минута 57'
CB 5 Марк Милиган
CB 20 Трент Сеинсбри
LB 16 Азиз Бехич добил жолт картон во 87-мата минута 87'
CM 15 Миле Јединак
CM 13 Арон Мој
RW 7 Матју Леки добил жолт картон во 13-тата минута 13'
AM 23 Том Рогиќ заменет 72'
LW 10 Роби Крус заменет 84'
CF 11 Андрју Набут заменет 64'
Замени:
FW 9 Томи Јуриќ влегол во игра 64'
MF 22 Џексон Ирвајн влегол во игра 72'
FW 17 Даниел Арзани влегол во игра 84'
Селектор:
Холандија Берт ван Марвајк

Играч на натпреварот:
Антоан Гризман (Франција)[3]

Помошни судии:
Уругвај Николас Тарин
Уругвај Маурисио Еспиноса
Четврти судија:
Чиле Хулио Баскуњан
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјано

Перу - Данска[уреди | уреди извор]

Перу
Данска
GK 1 Педро Галесе
RB 17 Луис Адвинкула
CB 2 Алберто Родригес
CB 15 Кристијан Рамос
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија добил жолт картон во 38-мата минута 38' заменет 87'
CM 19 Јошимар Јотун
RW 18 Андре Карилјо
AM 8 Кристијан Куева (45+1)
LW 20 Едисон Флорес заменет 62'
CF 10 Џеферсон Фарфан заменет 85'
Замени:
FW 9 Паоло Гереро влегол во игра 62'
FW 11 Раул Руидијас влегол во игра 85'
MF 23 Педро Акино влегол во игра 87'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 14 Хенрик Далсгор
CB 4 Симон Кјер
CB 6 Андреас Кристенсен заменет 81'
LB 17 Јенс Стригер Ларсен
CM 7 Вилијам Квист заменет 35'
CM 10 Кристијан Ериксен
CM 8 Томас Дилејни добил жолт картон во 86-тата минута 86'
RF 20 Јусуф Поулсен добил жолт картон во 90+3-тата минута 90+3'
CF 9 Николај Јоргенсен
LF 23 Пионе Систо заменет 67'
Замени:
MF 19 Ласе Шене влегол во игра 35'
FW 11 Мартин Браитваите влегол во игра 67'
DF 13 Матијас Јоргенсен влегол во игра 81'
Селектор:
Норвешка Аге Хареиде

Играч на натпреварот:
Јусуф Поулсен (Данска)[5]

Помошни судии:
Бурунди Жан Клод Бирумушаху
Алжир Абделхак Ечиали
Четврти судија:
Алжир Мехди Абид Шареф
Video assistant referee:
Германија Феликс Цвајер

Данска - Австралија[уреди | уреди извор]

Данска
Австралија
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 14 Хенрик Далсгор
CB 4 Симон Кјер
CB 6 Андреас Кристенсен
LB 17 Јенс Стригер Ларсен
CM 8 Томас Дилејни
CM 19 Ласе Шене
CM 10 Кристијан Ериксен
RF 20 Јусуф Поулсен добил жолт картон во 37-мата минута 37' заменет 59'
CF 9 Николај Јоргенсен заменет 68'
LF 23 Пионе Систо добил жолт картон во 84-тата минута 84'
Замени:
FW 11 Мартин Браитваите влегол во игра 59'
FW 21 Андреас Корнелиус влегол во игра 68'
Селектор:
Норвешка Аге Хараиде
GK 1 Матју Рајан
RB 19 Џош Рисдон
CB 20 Трент Сеинсбри
CB 5 Марк Милиган
LB 16 Азиз Бехич
CM 15 Миле Јединак
CM 13 Арон Мој
RW 7 Матју Леки
AM 23 Том Рогиќ заменет 82'
LW 10 Роби Крус заменет 68'
CF 11 Андрју Набут заменет 75'
Замени:
FW 17 Даниел Арзани влегол во игра 68'
FW 9 Томи Јуриќ влегол во игра 75'
MF 22 Џексон Ирвајн влегол во игра 82'
Селектор:
Холандија Берт ван Марвајк

Играч на натпреварот:
Кристијан Ериксен (Данска)[7]

Помошни судии:
Шпанија Пау Себријан Девис
Шпанија Роберто Диас Перес
Четврти судија:
Етиопија Бамлак Тесема Вејеса
Video assistant referee:
САД Марк Гајгер

Франција - Перу[уреди | уреди извор]

Франција
Перу
GK 1 Иго Лорис
RB 2 Бенжамин Павар
CB 4 Рафаел Варан
CB 5 Самуел Умтити
LB 21 Лукас Ернандес
CM 6 Пол Погба добил жолт картон во 86-тата минута 86' заменет 89'
CM 13 Н'Голо Канте
RW 10 Килијан Мбапе заменет 75'
AM 7 Антоан Гризман заменет 80'
LW 14 Блез Матуиди добил жолт картон во 16-тата минута 16'
CF 9 Оливје Жиру
Замени:
FW 11 Усман Дембеле влегол во игра 75'
FW 18 Набил Фекир влегол во игра 80'
MF 15 Стивен Нзонзи влегол во игра 89'
Селектор:
Дидје Дешан
GK 1 Педро Галесе
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Кристијан Рамос
CB 2 Алберто Родригес заменет 46'
LB 6 Мигел Трауко
CM 23 Педро Акино добил жолт картон во 81-вата минута 81'
CM 19 Јошимар Јотун заменет 46'
RW 18 Андре Карилјо
AM 8 Кристијан Куева заменет 82'
LW 20 Едисон Флорес
CF 9 Паоло Гереро добил жолт картон во 23-тата минута 23'
Замени:
FW 10 Џеферсон Фарфан влегол во игра 46'
DF 4 Андерсон Сантамарија влегол во игра 46'
FW 11 Раул Руидијас влегол во игра 82'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Килијан Мбапе (Франција)[9]

Помошни судии:
ОАР Мохамед Ал Хамади
ОАР Хасан Ал Махри
Четврти судија:
Замбија Џани Сиказве
Video assistant referee:
Италија Даниеле Орсато

Данска - Франција[уреди | уреди извор]

Данска
Франција
GK 1 Каспер Шмајхел
RB 14 Хенрик Далсгор
CB 4 Симон Кјер
CB 6 Андреас Кристенсен
LB 17 Јенс Стригер Ларсен
CM 8 Томас Дилејни заменет 90+2'
CM 13 Матијас Јоргенсен добил жолт картон во 45+3-тата минута 45+3'
CM 10 Кристијан Ериксен
RF 23 Пионе Систо заменет 60'
CF 21 Андреас Корнелиус заменет 75'
LF 11 Мартин Браитваите
Замени:
FW 15 Виктор Фишер влегол во игра 60'
FW 12 Каспер Долберг влегол во игра 75'
MF 18 Лукас Лерагер влегол во игра 90+2'
Селектор:
Норвешка Аге Хареиде
GK 16 Стив Манданда
RB 19 Џибрил Сидибе
CB 4 Рафаел Варан
CB 3 Преснел Кимпембе
LB 21 Лукас Ернандес заменет 50'
CM 13 Н'Голо Канте
CM 15 Стивен Нзонзи
RW 11 Усман Дембеле заменет 78'
AM 7 Антоан Гризман заменет 68'
LW 8 Томас Лемар
CF 9 Оливје Жиру
Замени:
DF 22 Бенжамин Менди влегол во игра 50'
FW 18 Набил Фекир влегол во игра 68'
FW 10 Килијан Мбапе влегол во игра 78'
Селектор
Дидје Дешан

Играч на натпреварот:
Н'Голо Канте (Франција)[11]

Помошни судии:
Бразил Емерсон де Карваљо
Бразил Марсело ван Гасе
Четврти судија:
Италија Џанлука Роки
Video assistant referee:
Аргентина Мауро Вилјиано

Австралија - Перу[уреди | уреди извор]

Австралија
Перу
GK 1 Матју Рајан
RB 19 Џош Рисдон
CB 20 Трент Сеинсбри
CB 5 Марк Милиган добил жолт картон во 88-мата минута 88'
LB 16 Азиз Бехич
CM 15 Миле Јединак добил жолт картон во 10-тата минута 10'
CM 13 Арон Мој
RW 7 Матју Леки
AM 23 Том Рогиќ добил жолт картон во 66-тата минута 66' заменет 72'
LW 10 Роби Крус заменет 58'
CF 9 Томи Јуриќ заменет 53'
Замени:
FW 4 Тим Кејхил влегол во игра 53'
FW 17 Даниел Арзани добил жолт картон во 60-тата минута 60' влегол во игра 58'
MF 22 Џексон Ирвајн влегол во игра 72'
Селектор:
Холандија Берт ван Марвајк
GK 1 Педро Галесе
RB 17 Луис Адвинкула
CB 15 Кристијан Рамос
CB 4 Андерсон Сантамарија
LB 6 Мигел Трауко
CM 13 Ренато Тапија заменет 63'
CM 19 Јошимар Јотун добил жолт картон во 45-тата минута 45' заменет 46'
RW 18 Андре Карилјо заменет 79'
AM 8 Кристијан Куева
LW 20 Едисон Флорес
CF 9 Паоло Гереро
Замени:
MF 23 Педро Акино влегол во игра 46'
MF 7 Паоло Уртадо добил жолт картон во 79-тата минута 79' влегол во игра 63'
MF 16 Вилдер Картахена влегол во игра 79'
Селектор:
Аргентина Рикардо Гарека

Играч на натпреварот:
Андре Карилјо (Перу)[13]

Помошни судии:
Русија Антон Аверианов
Русија Тихон Калугин
Четврти судија:
Јапонија Рјуџи Сато
Video assistant referee:
Холандија Дани Макели

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA World Cup Russia 2018 - Match Schedule“ (PDF) (англиски). FIFA.com. 1 декември 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-01-27. Посетено на 3 декември 2017.
 2. „Regulations – 2018 FIFA World Cup Russia“ (PDF) (англиски). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-07-12. Посетено на 3 декември 2017.
 3. „France v Australia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 16 June 2018.
 4. „Match report – Group C – Peru-Denmark“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Посетено на 16 June 2018.
 5. „Peru v Denmark – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 16 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-28. Посетено на 16 June 2018.
 6. „Match report – Group C – Denmark-Australia“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 June 2018. Посетено на 21 June 2018.
 7. „Denmark v Australia – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-28. Посетено на 21 June 2018.
 8. „Match report – Group C – France-Peru“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 June 2018. Посетено на 21 June 2018.
 9. „France v Peru – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 21 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-24. Посетено на 21 June 2018.
 10. „Match report – Group C – Denmark v France“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Посетено на 26 June 2018.
 11. „Denmark v France – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-28. Посетено на 26 June 2018.
 12. „Match report – Group C – Australia v Peru“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Посетено на 26 June 2018.
 13. „Australia v Peru – Man of the Match“. FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 26 June 2018. Архивирано од изворникот на 2018-06-28. Посетено на 26 June 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]