Фудбалски натпревари Данска - Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натпревари Данска - Франција
Данска Франција
Вкупно натпревари 13 Вкупно натпревари
Победи 4 Порази
Нерешени 2 Нерешени
Порази 7 Победи
Дадени голови 10 Примени голови
Примени голови 17 Дадени голови
  Победа на Данска
  Победа на Франција
  Нерешено
# Дата Локација Домаќин Резултат Гостин Натпреварување Детали Наводи
22 октомври 1908 Лондон Франција  1 – 17  Данска ОИ 1908 [1]
1. 21 ноември 1973 Париз Франција  3 – 0  Данска Пријателска
2. 1 септември 1976 Копенхаген Данска  1 – 1  Франција Пријателска
3. 7 септември 1983 Копенхаген Данска  3 – 1  Франција Пријателска
4. 12 јуни 1984 Париз Франција  1 – 0  Данска ЕП 1984 [2]
5. 17 јуни 1992 Малме Франција  1 – 2  Данска ЕП 1992 [3]
6. 9 ноември 1996 Копенхаген Данска  1 – 0  Франција Пријателска
7. 24 јуни 1998 Лион Франција  2 – 1  Данска СП 1998 детали [4]
8. 11 јуни 2000 Брухе Франција  3 – 0  Данска ЕП 2000 детали [5]
9. 15 август 2001. Нант Франција  1 – 0  Данска Пријателска
10. 11 јуни 2002. Инчеон Данска  2 – 0  Франција СП 2002 [6]
11. 31 мај 2006 Ленс Франција  2 – 0  Данска Пријателска
12. 29 март 2015 Сент-Етјен Франција  2 – 0  Данска Пријателска [7]
13. 26 јуни 2018 Москва Данска  0 – 0  Франција СП 2018 детали [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]