Кристијан Куева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Куева
Лични податоци
Роден на 23 ноември 1991(1991-11-23)(32 г.)
Роден во Трухиљо, Перу
Држава Перу Перу
Висина &100000000000001690000001,69 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Сао Пауло Сао Пауло
Број 10
Младинска кариера
Универсидад Сан Мартин Унив. Сан Мартин
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2012 Универсидад Сан Мартин Унив. Сан Мартин 120 (19)
2012 Универсидад Сесар Валјехо Унив. Сесар Валјехо 5 (0)
2013-2014 Унион Еспањола Унион Еспањола 16 (0)
2013-2014Рајо Валјекано Рајо Валјекано 1 (0)
2014-2015 Алианса Лима Алианса Лима 19 (3)
2015-2016 Толука Толука 36 (4)
2016- Сао Пауло Сао Пауло 49 (10)
Репрезентација
2011- Перу Перу 41 (7)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 јануари 2012

Кристијан Алберто Куева Браво (роден на 23 ноември 1991 во Трухиљо) — перуански фудбалер, играч од средниот ред на Сао Пауло и на перуанската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Куева ја поминал својата рана кариера во родната земја Перу играјќи за Универсидад Сан Мартин и Универсидад Сесар Валјехо.[1][2] Во јануари 2013 година тој бил блиску до потпишување на договор со бразилскиот клуб Понте Прета,[3] но сепак подоцна истиот месец се преселил во чилеанскиот клуб Унион Еспањола.[4]

Во август 2013 Куева преминал на заем во шпанскиот клуб Рајо Валјекано.[5]

Во 2014 година тој се вратил во Перу потпишувајќи за Алијанса Лима.[2] Во јули 2015 година, тој потпишал за мексикански клуб Толука.[6]

На 2 јуни 2016 година, Куева потпишал четиригодишен договор со бразилската екипа Сао Пауло.[7]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кристијан Куева“. National Football Teams. Посетено на 31 December 2014.
  2. 2,0 2,1 Кристијан Куева на soccerway. Посетено на 13 June 2016.
  3. „Christian Cueva jugará al lado de Ramírez en el Ponte Preta de Brasil“ (шпански). elcomercio.pe. Архивирано од изворникот на 2013-05-25. Посетено на 1 January 2013.
  4. „Unión Española oficializó el fichaje de Gustavo Canales y Christian Cueva“ (шпански). cooperativa.cl. 24 January 2013. Посетено на 24 January 2013.
  5. „El centrocampista peruano Christian Cueva, nuevo jugador del Rayo“ (шпански). Marca.com. 13 August 2013. Посетено на 16 August 2013.
  6. http://elcomercio.pe/deporte-total/peruanos-en-el-mundo/christian-cueva-toluca-voy-entregar-todo-club-noticia-1826946
  7. São Paulo acerta contratação de meia Christian Cueva, da seleção do Peru

Надворешни врски[уреди | уреди извор]