Пионе Систо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пионе Систо
Систо во 2017
Лични информации
Целосно име Пионе Систо Ифоло Емирмија
Датум на раѓање 4 февруари 1995(1995-02-04)(29 г.)
Место на раѓање Кампала, Уганда
Висина 1.73 м (5 ст 8 ин)[1]
Положба крило
Клупски информации
Тековен клуб
Селта
Број 11
Младинска кариера
2002–2010 Tjørring
2010–2013 Midtjylland
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2013–2016 Midtjylland 89 (20)
2016– Celta 67 (8)
Меѓународна кариера
2015–2016 Denmark U21 6 (4)
2015– Denmark 18 (1)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 1 септември 2018
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 1 July 2018

Пионе Систо (дански: Pione Sisto; роден 4 февруари 1995 година) — дански професионален фудбалер кој игра како лево крило за шпанскиот клуб Селта Виго и на данската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Кампала во Уганда ,[2] Систо се преселил во Данска на возраст од два месеца. Тој бил забележан од страна Тјеринг АКО во 2002 година, на возраст од седум.[3]

Селта[уреди | уреди извор]

На 31 јули 2016 година, шпанскот прволигашки клуб Селта Виго склучил договор за трансфер на Систо,[4] и за цената се шпекулирало дека е 5 милиони евра.[5] Тој го направил своето деби во клубот на 22 август.[6]

Кариерска статистика[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Меѓународни[уреди | уреди извор]

Статистика од 1 јуни 2018.[7]
Данска
Година Апликации Цели
До 2015 2 0
2016 година 2 0
2017 6 0
2018 8 1
Вкупно 18 1

Личен живот[уреди | уреди извор]

Систо живее во Данска , бидејќи тој бил на два месеца возраст кога се стекнал со данско државјанство.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2018 FIFA World Cup Russia – List of Players“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 4 June 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-08-12. Посетено на 10 June 2018. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  2. „Forslag til Lov om indfødsrets meddelelse“ [Proposals to Act on naturalization] (PDF) (дански). Danish Parliament. 30 October 2014. Посетено на 11 December 2015.
  3. „Pione Sisto: the Uganda-born Dane who gunned down Man United and dreams of Barcelona“. FourFourTwo. 25 February 2016. Посетено на 31 July 2016.
  4. „El internacional danés Pione Sisto enriquece el ataque celeste“ [Danish international Pione Sisto bolsters the celeste attack] (шпански). Celta de Vigo. 31 July 2016. Архивирано од изворникот на 3 August 2016. Посетено на 31 July 2016.
  5. „Pione Sisto, una bala para el Celta“ [Pione Sisto, a bullet to Celta] (шпански). La Voz de Galicia. 31 July 2016. Посетено на 31 July 2016.
  6. „Estreno de oro del Leganés en Primera“ [Golden debut of Leganés in Primera] (шпански). Marca. 22 August 2016. Посетено на 22 August 2016.
  7. Пионе Систо на National-Football-Teams.com
  8. „Kristian Jensen on Twitter“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]