UTC+04:00

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
UTC+04:00 - 2010: Жолто (цела година), Сино (летно време северна хемисфера), Светлосино - морски области


UTC+04:00 — назнака на временско отстапување за четири часа понапред (+04) од UTC. По стандардот ISO 8601, истото се запишува како 2020-03-31UTC04:21:49+04:00. Ова време се користи во:

Како стандардно време (преку целата година)[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Западна Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Русија го укинува зимното време“, 8 февруари 2011 (посет. 26 март 2011 г).
  2. Времињата се менуваат во Грузија“, „BBC“, 27 јуни 2004 (посет. 11 јуни 2007 г).
  3. Armenia scraps daylight saving time for good
  4. „Временски појас на Сејшели“. TimeTemperature.com. конс. 13 јули 2012. 
  5. Mauritius will not repeat daylight saving time