UTC+11:30

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+11:30
часовен појас
Часовниот појас на карта на светот
Отстапување од UTC
UTCUTC+11:30
Тековно време
17:42, 17 ноември 2023 UTC+11:30 [поднови]
Средишен меридијан
172,5° ИГД
ДВ-група
L*

UTC+11:30часовен појас со отстапување од +11:30 часа од UTC.

Историја[уреди | уреди извор]

Овој часовен појас се користел како стандардно време во Нов Зеланд и на Норфолшкиот Остров, но повеќе не се применува никаде.

На 2 ноември 1868 г. Нов Зеланд официјално донел пропис за стандардно време низ целата земја — веројатно првата земја што го сторила тоа. Времето се засновало на меридијанот 172° 30' источно од Гринич, односно 11 часа и 30 минути пред средното време по Гринич. Овој стандард се нарекувал новозеландско средно време (NZMT).[1] Земјата се префрлила на новозеландско стандардно време (NZST) на UTC+12:00 во 1946 г. (користејќи го појасот како летно време од 1928 г. со трајно летно сметање од 1941 г.).[2] Со тоа времето во Нов Зеланд станало 12 часа понапред од UTC.[3]

Норфолшкото стандардно време (NFT) било на UTC+11:30 сè до 4 октомври 2015, кога е сменето на UTC+11:00.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Evening Post — 8 April 1929 — OUR TIME“. paperspast.natlib.govt.nz. 2011. Посетено на 4 октомври 2015.
  2. „Daylight Saving History“. New Zealand Department of Internal Affairs. Посетено на 4 октомври 2015.
  3. „Daylight Saving“. New Zealand Department of Internal Affairs. Посетено на 4 октомври 2015.
  4. Administrator of Norfolk Island (3 септември 2015). "Norfolk Island standard time changes 4 October 2015". Соопштение за печат.