UTC+01:30

Од Википедија — слободната енциклопедија

UTC+01:30 - ознака за временско отстапување од UTC од +01:30.

Историја[уреди | уреди извор]

Било користено од тогашните влади на Слободната Држава Оранџ, Трансвал и Колонијата Кејп од 1892 до 1903 година во денешна Јужна Африка. Оваа часовен појас кратко ја користела и поранешната Германска Југозападна Африка (денешна Намибија).

Поврзано[уреди | уреди извор]