UTC+08:45

Од Википедија — слободната енциклопедија
UTC+08:45
часовен појас
Часовниот појас на карта на светот
Отстапување од UTC
UTCUTC+08:45
Тековно време
14:25, 17 мај 2024 UTC+08:45 [поднови]
Средишен меридијан
131.25° ИГД
ДВ-група
Јукла во рамките на Австралија
Јукла
Местоположба на Јукла во Австралија. Овде, и на некои други места крај автопатот важи појасот UTC+08:45.
Патен знак го означува почетокот на неофицијалниот австралиски централнозападен часовен појас.

UTC+08:45часовен појас со отстапување од +08:45 часа од UTC.

Примена[уреди | уреди извор]

Појасот се нарекува централнозападно време (CWT). Се користи крајпатни заселоци со услужни објекти крај автопатот „Ејр“ во Западна и Јужна Австралија. Иако не е официјален часовен појас признаен од владата,[1] неговите граници се јасно одредени и познати[2] и често се прикажани на патни карти. Автопатните знаци крај западниот крај од појасот им советуваат на патниците да си ги поместат часовниците за 45 минути.[3]

UTC+08:45 важи во 5 мали населени места во Австралија: Бордер Вилиџ во Јужна Австралија, како и Коклбиди, Јукла, Мадура и Мандрабила во Западна Австралија. Се протега од границата со Јужна Австралија, малку поисточно од Кејгуна.

Во минатото[уреди | уреди извор]

Интересно е да се напомене дека ова време се применувало и во Владивосток пред воведувањето на часовните појаси Русија во 1919 г.[4].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Time“. Australian Government Website. Government of Australia. Архивирано од изворникот на 2009-11-12. Посетено на 25 јуни 2015.
  2. „Annual Report 2012–2013“ (PDF). Shire of Dundas. Shire of Dundas (WA). стр. 7. Архивирано од изворникот (PDF) на 4 март 2015. Посетено на 3 септември 2017.
  3. „Central Western Standard Time: The Time Zone You Won't Find on a Map“. Basement Geographer. Basement Geographer. Архивирано од изворникот на 5 мај 2016. Посетено на 18 јануари 2016.
  4. Русскiй астрономическiй календарь, ежегодникъ, на 1909 годъ, Нижегородскаго Кружка Любителей Физики и Астрономiи. Нижнiй Новгородъ 1908.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]