Прејди на содржината

UTC+00:30

Од Википедија — слободната енциклопедија

UTC+00: 30 е ознака за временско отстапување од UTC од +00:30.

Историја[уреди | уреди извор]

Се користел во Швајцарија (Бернско време) сè до усвојувањето на средноевропско време во 1894 година.[1]

Познато како сандрингемско време, британското кралско домаќинство користело отстапување од 30 минути од GMT, во имотот на Норфолк Сандрингем. Ова било прекинато во 1936 година. [2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bewes, Diccon (2013). Slow Train to Switzerland. Nicholas Brealey Publishing. ISBN 9781857889765.
  2. „Great Activity at Sandringham“. Aberdeen Journal. British Newspaper Archive. 24 December 1936. Посетено на 9 September 2016 – преку British Newspaper Archive.