90. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
90°
90. источен меридијан

90. меридијан источно Гринич (90° ИГД) — меридијан што се протега од Северниот Пол, преку Северноледениот Океан, Азија и Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот, па до Јужниот Пол.

Овој меридијан образува голема кружница со 90. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол, па на југ сè до Јужниот Пол, 90° ИГД минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 90°0′E / 90.000° СГШ; 90.000° ИГД / 90.000; 90.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
81°9′N 90°0′E / 81.150° СГШ; 90.000° ИГД / 81.150; 90.000 (Карско Море) Карско Море минува веднаш западно од Шмитовиот Остров,  Русија
77°7′N 90°0′E / 77.117° СГШ; 90.000° ИГД / 77.117; 90.000 (Русија)  Русија Кирови Острови
77°6′N 90°0′E / 77.100° СГШ; 90.000° ИГД / 77.100; 90.000 (Карско Море) Карско Море
75°33′N 90°0′E / 75.550° СГШ; 90.000° ИГД / 75.550; 90.000 (Русија)  Русија
50°1′N 90°0′E / 50.017° СГШ; 90.000° ИГД / 50.017; 90.000 (Монголија) Монголија Монголија покраина Бајан-Олги
47°53′N 90°0′E / 47.883° СГШ; 90.000° ИГД / 47.883; 90.000 (Кина)  Кина Синѓанг
Ѓингхај
Тибет
28°19′N 90°0′E / 28.317° СГШ; 90.000° ИГД / 28.317; 90.000 (Бутан)  Бутан
26°44′N 90°0′E / 26.733° СГШ; 90.000° ИГД / 26.733; 90.000 (Индија) Индија Индија Западен Бенгал
Асам
Мегалаја
25°16′N 90°0′E / 25.267° СГШ; 90.000° ИГД / 25.267; 90.000 (Бангладеш)  Бангладеш
21°59′N 90°0′E / 21.983° СГШ; 90.000° ИГД / 21.983; 90.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
60°0′S 90°0′E / 60.000° ЈГШ; 90.000° ИГД / -60.000; 90.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
66°46′S 90°0′E / 66.767° ЈГШ; 90.000° ИГД / -66.767; 90.000 (Антарктик) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, полага право Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]