45. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
45°
45. јужен напоредник

45. јужен напоредник (45° ЈГШ) — напоредник кој лежи 45 степени јужно од екваторот.

Оваа линија ја означува теоретската средина помеѓу Екваторот и Јужниот Пол (вистинската средина е малку појужно, бидејќи Земјата не е правилна топка[1].

За разлика од нејзиниот северен еквивалент, оваа линија минува главно низ големи морски океански пространства. Минува низ Атлантскиот и Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Почнувајќи од нултиот меридијан, па кон исток, напоредникот 45° ЈГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
45°0′S 0°0′E / 45.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -45.000; 0.000 (Нулти меридијан) Атлантски Океан
45°0′S 20°0′E / 45.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -45.000; 20.000 (Индиски Океан) Индиски Океан
45°0′S 147°0′E / 45.000° ЈГШ; 147.000° ИГД / -45.000; 147.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Тасманово Море
45°0′S 167°8′E / 45.000° ЈГШ; 167.133° ИГД / -45.000; 167.133 (New Zealand) Нов Зеланд Нов Зеланд Јужен Остров
45°0′S 171°6′E / 45.000° ЈГШ; 171.100° ИГД / -45.000; 171.100 (Тихи Океан) Тихи Океан Минунва веднаш јужно од островот Гвамблин,  Чиле
45°0′S 74°23′W / 45.000° ЈГШ; 74.383° ЗГД / -45.000; -74.383 (Чиле)  Чиле Островите од архипелагот Чонос: островите Џејмос и Мелчор, како и копното
45°0′S 71°33′W / 45.000° ЈГШ; 71.550° ЗГД / -45.000; -71.550 (Аргентина)  Аргентина
45°0′S 65°35′W / 45.000° ЈГШ; 65.583° ЗГД / -45.000; -65.583 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]