35. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
35-ти западен меридијан
Означете ги сите координати користејќи: OpenStreetMap  
Преземете ги координатите како: KML   ·   GPX

Меридијанот на 35° западно од Гринич е линија со должина која се протега од Северниот пол преку Арктичкиот Океан, Гренланд, Атлантскиот Океан, Јужна Америка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот пол.

35. западен меридијан образува голем круг со 145. источен меридијан

Од Пол до Пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот пол , 35. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 35°0′W / 90.000° СГШ; 35.000° ЗГД / 90.000; -35.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
83°34′N 35°0′W / 83.567° СГШ; 35.000° ЗГД / 83.567; -35.000 (Greenland)  Гренланд Пириева Земја
67°11′N 35°0′W / 67.183° СГШ; 35.000° ЗГД / 67.183; -35.000 (Greenland)  Гренланд Крунисан Принц Фредерик
66°17′N 35°0′W / 66.283° СГШ; 35.000° ЗГД / 66.283; -35.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
6°22′S 35°0′W / 6.367° ЈГШ; 35.000° ЗГД / -6.367; -35.000 (Brazil)  Бразил Северно Рио Гранде — околу 16 km, Параиба — од 6°31′S 35°0′W / 6.517° ЈГШ; 35.000° ЗГД / -6.517; -35.000 (Paraíba), најисточниот дел од Јужна Америка, Пернамбуко — од 7°28′S 35°0′W / 7.467° ЈГШ; 35.000° ЗГД / -7.467; -35.000 (Pernambuco), западно од Ресифе при 8°3′S 34°54′W / 8.050° ЈГШ; 34.900° ЗГД / -8.050; -34.900 (Recife)
8°31′S 35°0′W / 8.517° ЈГШ; 35.000° ЗГД / -8.517; -35.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Минува западно од Клерк Рокс,  Јужна Џорџија и Јужните Сендвички Острови (при 55°1′S 34°43′W / 55.017° ЈГШ; 34.717° ЗГД / -55.017; -34.717 (Clerke Rocks))
60°0′S 35°0′W / 60.000° ЈГШ; 35.000° ЗГД / -60.000; -35.000 (Atlantic Ocean) Јужен Океан
77°34′S 35°0′W / 77.567° ЈГШ; 35.000° ЗГД / -77.567; -35.000 (Antarctica) Антарктик Аргентинска Антарктика присвоена од  Аргентина и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]