5. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
5. западен меридијан

5. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северниот Леден Океан, Атлантскиот Океан, Европа, Африка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

5. западен меридијан образува голема кружница со 175. источен меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 5. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Notes
90°0′N 5°0′W / 90.000° СГШ; 5.000° ЗГД / 90.000; -5.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
81°55′N 5°0′W / 81.917° СГШ; 5.000° ЗГД / 81.917; -5.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
58°38′N 5°0′W / 58.633° СГШ; 5.000° ЗГД / 58.633; -5.000 (United Kingdom)  Обединето Кралство Шкотска
55°52′N 5°0′W / 55.867° СГШ; 5.000° ЗГД / 55.867; -5.000 (Firth of Clyde) Фирт оф Клајд Минува меѓу Бјут и Кумбри, Шкотска,  Обединето Кралство (при 55°46′N 5°0′W / 55.767° СГШ; 5.000° ЗГД / 55.767; -5.000 (Isle of Bute and the Cumbraes)), источно од Аран, Шкотска,  Обединето Кралство (при 55°33′N 5°5′W / 55.550° СГШ; 5.083° ЗГД / 55.550; -5.083 (Isle of Arran))
55°7′N 5°0′W / 55.117° СГШ; 5.000° ЗГД / 55.117; -5.000 (United Kingdom)  Обединето Кралство Шкотска — источно од Странрар (при 54°54′N 5°1′W / 54.900° СГШ; 5.017° ЗГД / 54.900; -5.017 (Stranraer))
54°45′N 5°0′W / 54.750° СГШ; 5.000° ЗГД / 54.750; -5.000 (Irish Sea) Ирско Море Западно од Каф оф Ман,  Ман (при 54°3′N 4°49′W / 54.050° СГШ; 4.817° ЗГД / 54.050; -4.817 (Calf of Man)), западно од Бардси, Велс,  Обединето Кралство (при 52°45′N 4°48′W / 52.750° СГШ; 4.800° ЗГД / 52.750; -4.800 (Bardsey Island))
52°1′N 5°0′W / 52.017° СГШ; 5.000° ЗГД / 52.017; -5.000 (United Kingdom)  Обединето Кралство Велс — минува западно од Хаверфордвест (при 51°48′N 4°58′W / 51.800° СГШ; 4.967° ЗГД / 51.800; -4.967 (Haverfordwest))
51°37′N 5°0′W / 51.617° СГШ; 5.000° ЗГД / 51.617; -5.000 (Celtic Sea) Келтско Море
50°32′N 5°0′W / 50.533° СГШ; 5.000° ЗГД / 50.533; -5.000 (United Kingdom)  Обединето Кралство Англија — источно од Труро (при 50°16′N 5°3′W / 50.267° СГШ; 5.050° ЗГД / 50.267; -5.050 (Truro))
50°9′N 5°0′W / 50.150° СГШ; 5.000° ЗГД / 50.150; -5.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Ламанш, минува источно од Уесан,  Франција (при 48°28′N 5°2′W / 48.467° СГШ; 5.033° ЗГД / 48.467; -5.033 (Ushant)), Ируаз, Бискајски Залив — од 47°7′N 5°0′W / 47.117° СГШ; 5.000° ЗГД / 47.117; -5.000 (Bay of Biscay)
43°28′N 5°0′W / 43.467° СГШ; 5.000° ЗГД / 43.467; -5.000 (Spain)  Шпанија
36°28′N 5°0′W / 36.467° СГШ; 5.000° ЗГД / 36.467; -5.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море Алборанско Море
35°24′N 5°0′W / 35.400° СГШ; 5.000° ЗГД / 35.400; -5.000 (Morocco) Мароко Мароко Минува низ Фес (при 34°2′N 5°0′W / 34.033° СГШ; 5.000° ЗГД / 34.033; -5.000 (Fez))
30°10′N 5°0′W / 30.167° СГШ; 5.000° ЗГД / 30.167; -5.000 (Algeria)  Алжир
25°6′N 5°0′W / 25.100° СГШ; 5.000° ЗГД / 25.100; -5.000 (Mauritania)  Мавританија Околу 12 км
25°0′N 5°0′W / 25.000° СГШ; 5.000° ЗГД / 25.000; -5.000 (Mali)  Мали
11°59′N 5°0′W / 11.983° СГШ; 5.000° ЗГД / 11.983; -5.000 (Burkina Faso)  Буркина Фасо
10°4′N 5°0′W / 10.067° СГШ; 5.000° ЗГД / 10.067; -5.000 (Côte d'Ivoire) Брег на Слоновата Коска БСК
5°8′N 5°0′W / 5.133° СГШ; 5.000° ЗГД / 5.133; -5.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 5°0′W / 60.000° ЈГШ; 5.000° ЗГД / -60.000; -5.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
70°21′S 5°0′W / 70.350° ЈГШ; 5.000° ЗГД / -70.350; -5.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]