65. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
65°
65. западен меридијан

65. западен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Атлантскиот Океан, Карипското Море, Јужна Америка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

65. западен меридијан претставува голема кружница со 115. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 65. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 65°0′W / 90.000° СГШ; 65.000° ЗГД / 90.000; -65.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
83°18′N 65°0′W / 83.300° СГШ; 65.000° ЗГД / 83.300; -65.000 (Lincoln Sea) Линколново Море
82°54′N 65°0′W / 82.900° СГШ; 65.000° ЗГД / 82.900; -65.000 (Canada)  Канада НунавутЕлсмир
81°20′N 65°0′W / 81.333° СГШ; 65.000° ЗГД / 81.333; -65.000 (Nares Strait) Нерсов Проток
80°46′N 65°0′W / 80.767° СГШ; 65.000° ЗГД / 80.767; -65.000 (Greenland)  Гренланд
76°1′N 65°0′W / 76.017° СГШ; 65.000° ЗГД / 76.017; -65.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
70°0′N 65°0′W / 70.000° СГШ; 65.000° ЗГД / 70.000; -65.000 (Davis Strait) Дејвисов Проток
68°3′N 65°0′W / 68.050° СГШ; 65.000° ЗГД / 68.050; -65.000 (Canada)  Канада НунавутБафинов Остров
70°0′N 65°0′W / 70.000° СГШ; 65.000° ЗГД / 70.000; -65.000 (Davis Strait) Дејвисов Проток Камберланд
64°29′N 65°0′W / 64.483° СГШ; 65.000° ЗГД / 64.483; -65.000 (Canada)  Канада НунавутКристофер Хол, Лејбурнови Острови и Бафинов Остров
62°29′N 65°0′W / 62.483° СГШ; 65.000° ЗГД / 62.483; -65.000 (Davis Strait) Дејвисов Проток
61°52′N 65°0′W / 61.867° СГШ; 65.000° ЗГД / 61.867; -65.000 (Canada)  Канада НунавутЕџел и Резолушн
61°24′N 65°0′W / 61.400° СГШ; 65.000° ЗГД / 61.400; -65.000 (Hudson Strait) Хадсонов Проток
60°10′N 65°0′W / 60.167° СГШ; 65.000° ЗГД / 60.167; -65.000 (Canada)  Канада Квебек, Њуфаундленд и ЛабрадорЛабрадор, од 54°55′N 65°0′W / 54.917° СГШ; 65.000° ЗГД / 54.917; -65.000 (Newfoundland and Labrador), Квебек — од 51°45′N 65°0′W / 51.750° СГШ; 65.000° ЗГД / 51.750; -65.000 (Quebec)
50°16′N 65°0′W / 50.267° СГШ; 65.000° ЗГД / 50.267; -65.000 (Gulf of Saint Lawrence) Свети Лаврентиј
49°13′N 65°0′W / 49.217° СГШ; 65.000° ЗГД / 49.217; -65.000 (Canada)  Канада КвебекГаспе
48°7′N 65°0′W / 48.117° СГШ; 65.000° ЗГД / 48.117; -65.000 (Chaleur Bay) Шалер
47°50′N 65°0′W / 47.833° СГШ; 65.000° ЗГД / 47.833; -65.000 (Canada)  Канада Њу Бранзвик
45°33′N 65°0′W / 45.550° СГШ; 65.000° ЗГД / 45.550; -65.000 (Bay of Fundy) Фанди
45°5′N 65°0′W / 45.083° СГШ; 65.000° ЗГД / 45.083; -65.000 (Canada)  Канада Нова Шкотска
43°46′N 65°0′W / 43.767° СГШ; 65.000° ЗГД / 43.767; -65.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Минува западно од  Бермуда (при 32°17′N 64°54′W / 32.283° СГШ; 64.900° ЗГД / 32.283; -64.900 (Bermuda))
18°23′N 65°0′W / 18.383° СГШ; 65.000° ЗГД / 18.383; -65.000 (US Virgin Islands)  Американски Девствени Острови Островот Сент Томас
18°21′N 65°0′W / 18.350° СГШ; 65.000° ЗГД / 18.350; -65.000 (Caribbean Sea) Карипско Море Минува западно од Сент Крој,  Американски Девствени Острови (при 17°41′N 64°54′W / 17.683° СГШ; 64.900° ЗГД / 17.683; -64.900 (Saint Croix)), источно од Ла Тортуга,  Венецуела (при 10°54′N 65°12′W / 10.900° СГШ; 65.200° ЗГД / 10.900; -65.200 (La Tortuga))
10°4′N 65°0′W / 10.067° СГШ; 65.000° ЗГД / 10.067; -65.000 (Venezuela)  Венецуела
1°11′N 65°0′W / 1.183° СГШ; 65.000° ЗГД / 1.183; -65.000 (Brazil)  Бразил Амазон, Рондонија — од 9°20′S 66°0′W / 9.333° ЈГШ; 66.000° ЗГД / -9.333; -66.000 (Rondônia)
12°0′S 65°0′W / 12.000° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -12.000; -65.000 (Bolivia)  Боливија
22°5′S 65°0′W / 22.083° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -22.083; -65.000 (Argentina)  Аргентина
40°46′S 65°0′W / 40.767° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -40.767; -65.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Сан Матијас
42°7′S 65°0′W / 42.117° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -42.117; -65.000 (Argentina)  Аргентина
43°16′S 65°0′W / 43.267° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -43.267; -65.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Минува низ Ле Мер меѓу Големиот Остров на Земјата и Огнот (при 54°39′S 65°6′W / 54.650° ЈГШ; 65.100° ЗГД / -54.650; -65.100 (Isla Grande de Tierra del Fuego)) и Естадос (при 54°50′S 64°45′W / 54.833° ЈГШ; 64.750° ЗГД / -54.833; -64.750 (Isla de los Estados)),  Аргентина
60°0′S 65°0′W / 60.000° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -60.000; -65.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
65°55′S 65°0′W / 65.917° ЈГШ; 65.000° ЗГД / -65.917; -65.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]