50. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
50°
50. северен напоредник

50. северен напоредник (50° СГШ) е напоредник што лежи 50 степени северно од екваторот. Минува низ Европа, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

На оваа географска должина сонцето грее 16 часа и 22 минути за време на летната долгодневица, а 8 часа и 4 минути завреме на зимската краткодневица.[1]

На 21 јуни сонцето се наоѓа на 63,83 степени на небото, а на 21 декември ја зазема положбата 16,17 степени.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 50° СГШ минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
50°0′N 0°0′E / 50.000° СГШ; 0.000° ИГД / 50.000; 0.000 (Нулти меридијан) канал Ламанш
50°0′N 1°15′E / 50.000° СГШ; 1.250° ИГД / 50.000; 1.250 (Франција)  Франција Горна Нормандија
Пикардија
Север-Па де Кале
50°0′N 4°10′E / 50.000° СГШ; 4.167° ИГД / 50.000; 4.167 (Белгија)  Белгија Валонија
50°0′N 4°40′E / 50.000° СГШ; 4.667° ИГД / 50.000; 4.667 (Франција)  Франција Шампања-Ардени — долж ~ 10 км
50°0′N 4°49′E / 50.000° СГШ; 4.817° ИГД / 50.000; 4.817 (Белгија)  Белгија Валонија
50°0′N 5°49′E / 50.000° СГШ; 5.817° ИГД / 50.000; 5.817 (Луксембург)  Луксембург
50°0′N 6°9′E / 50.000° СГШ; 6.150° ИГД / 50.000; 6.150 (Германија)  Германија Рајнска област-Пфалц
Хесен
Рајнска област-Пфалц — минува низ центарот на градот Мајнц
Хесен
Баварија
50°0′N 12°26′E / 50.000° СГШ; 12.433° ИГД / 50.000; 12.433 (Чешка)  Чешка минува низ јужните делови на Прага
50°0′N 17°49′E / 50.000° СГШ; 17.817° ИГД / 50.000; 17.817 (Полска)  Полска долж ~ 11 км
50°0′N 17°58′E / 50.000° СГШ; 17.967° ИГД / 50.000; 17.967 (Чешка)  Чешка долж ~ 10 км
50°0′N 18°7′E / 50.000° СГШ; 18.117° ИГД / 50.000; 18.117 (Полска)  Полска минува веднаш јужно од Краков
50°0′N 23°10′E / 50.000° СГШ; 23.167° ИГД / 50.000; 23.167 (Украина)  Украина минува низ градот Харков
50°0′N 37°57′E / 50.000° СГШ; 37.950° ИГД / 50.000; 37.950 (Русија)  Русија Белгородска област — долж ~ 18 км
50°0′N 38°12′E / 50.000° СГШ; 38.200° ИГД / 50.000; 38.200 (Украина)  Украина долж ~ 12 км
50°0′N 38°22′E / 50.000° СГШ; 38.367° ИГД / 50.000; 38.367 (Русија)  Русија Белгородска област
Воронешка област
Ростовска област
Волгоградска област
50°0′N 47°15′E / 50.000° СГШ; 47.250° ИГД / 50.000; 47.250 (Казахстан)  Казахстан
50°0′N 48°8′E / 50.000° СГШ; 48.133° ИГД / 50.000; 48.133 (Русија)  Русија Саратовска област
50°0′N 48°51′E / 50.000° СГШ; 48.850° ИГД / 50.000; 48.850 (Казахстан)  Казахстан
50°0′N 85°2′E / 50.000° СГШ; 85.033° ИГД / 50.000; 85.033 (Русија)  Русија Алтајска Република
Тува
50°0′N 89°58′E / 50.000° СГШ; 89.967° ИГД / 50.000; 89.967 (Монголија) Монголија Монголија
50°0′N 95°1′E / 50.000° СГШ; 95.017° ИГД / 50.000; 95.017 (Русија)  Русија Тува
50°0′N 95°45′E / 50.000° СГШ; 95.750° ИГД / 50.000; 95.750 (Монголија) Монголија Монголија долж ~ 11 км
50°0′N 95°55′E / 50.000° СГШ; 95.917° ИГД / 50.000; 95.917 (Русија)  Русија Тува — долж ~ 7 км
50°0′N 96°2′E / 50.000° СГШ; 96.033° ИГД / 50.000; 96.033 (Монголија) Монголија Монголија долж ~ 11 км
50°0′N 96°10′E / 50.000° СГШ; 96.167° ИГД / 50.000; 96.167 (Русија)  Русија Тува
50°0′N 97°55′E / 50.000° СГШ; 97.917° ИГД / 50.000; 97.917 (Монголија) Монголија Монголија
50°0′N 107°13′E / 50.000° СГШ; 107.217° ИГД / 50.000; 107.217 (Русија)  Русија Бурјатија — долж ~ 5 км
50°0′N 107°18′E / 50.000° СГШ; 107.300° ИГД / 50.000; 107.300 (Монголија) Монголија Монголија долж ~ 3 км
50°0′N 107°20′E / 50.000° СГШ; 107.333° ИГД / 50.000; 107.333 (Русија)  Русија Бурјатија
Забајкалски крај
50°0′N 113°34′E / 50.000° СГШ; 113.567° ИГД / 50.000; 113.567 (Монголија) Монголија Монголија
50°0′N 115°12′E / 50.000° СГШ; 115.200° ИГД / 50.000; 115.200 (Русија)  Русија Забајкалски крај
50°0′N 116°1′E / 50.000° СГШ; 116.017° ИГД / 50.000; 116.017 (Монголија) Монголија Монголија
50°0′N 116°20′E / 50.000° СГШ; 116.333° ИГД / 50.000; 116.333 (Русија)  Русија Забајкалски крај
50°0′N 119°6′E / 50.000° СГШ; 119.100° ИГД / 50.000; 119.100 (Кина)  Кина Внатрешна Монголија
Хејлунгѓанг
50°0′N 127°29′E / 50.000° СГШ; 127.483° ИГД / 50.000; 127.483 (Русија)  Русија Амурска област
Хабаровски крај
50°0′N 140°30′E / 50.000° СГШ; 140.500° ИГД / 50.000; 140.500 (Татарски Проток) Татарски Проток
50°0′N 142°9′E / 50.000° СГШ; 142.150° ИГД / 50.000; 142.150 (Русија)  Русија Сахалинска област — островот Сахалин
50°0′N 143°59′E / 50.000° СГШ; 143.983° ИГД / 50.000; 143.983 (Охотско Море) Охотско Море
50°0′N 155°23′E / 50.000° СГШ; 155.383° ИГД / 50.000; 155.383 (Русија)  Русија Сахалинска област — островот Парамушир
50°0′N 155°24′E / 50.000° СГШ; 155.400° ИГД / 50.000; 155.400 (Тихи Океан) Тихи Океан
50°0′N 127°19′W / 50.000° СГШ; 127.317° ЗГД / 50.000; -127.317 (Канада)  Канада Британска Колумбија — островот Ванкувер и копното, минува веднаш северно од Келоуна
Алберта
Саскачеван
Манитоба — минува веднаш северно од Винипег
Онтарио
Квебек
50°0′N 66°54′W / 50.000° СГШ; 66.900° ЗГД / 50.000; -66.900 (залив Свети Лаврентиј) залив Свети Лаврентиј минува веднаш северно од островот Антикости, Квебек,  Канада
50°0′N 57°45′W / 50.000° СГШ; 57.750° ЗГД / 50.000; -57.750 (Канада)  Канада Њуфаундленд и Лабрадор — островот Њуфаундленд
50°0′N 56°46′W / 50.000° СГШ; 56.767° ЗГД / 50.000; -56.767 (White Bay) заливот Вајт
50°0′N 56°21′W / 50.000° СГШ; 56.350° ЗГД / 50.000; -56.350 (Канада)  Канада Њуфаундленд и Лабрадор — островот Њуфаундленд
50°0′N 55°52′W / 50.000° СГШ; 55.867° ЗГД / 50.000; -55.867 (Атлантски Океан) Атлантски Океан заливот Конфјужн
50°0′N 55°33′W / 50.000° СГШ; 55.550° ЗГД / 50.000; -55.550 (Canada)  Канада Њуфаундленд и Лабрадор — островот Њуфаундленд
50°0′N 55°31′W / 50.000° СГШ; 55.517° ЗГД / 50.000; -55.517 (Атлантски Океан) Атлантски Океан минува веднаш северно од архипелагот Сили, Англија,  Обединето Кралство
50°0′N 5°16′W / 50.000° СГШ; 5.267° ЗГД / 50.000; -5.267 (Велика Британија)  Обединето Кралство Англија — полуостров Лизард, Корнвол
50°0′N 5°10′W / 50.000° СГШ; 5.167° ЗГД / 50.000; -5.167 (Ламанш) каналот Ламанш

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 2012-01-17.