55. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
55°
55. западен меридијан

55. западен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Атлантскиот Океан, Јужна Америка, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

55. западен меридијан образува голема кружница со 125. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се на југ кон Јужниот Пол, 55. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 55°0′W / 90.000° СГШ; 55.000° ЗГД / 90.000; -55.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
83°36′N 55°0′W / 83.600° СГШ; 55.000° ЗГД / 83.600; -55.000 (Lincoln Sea) Линколново Море
82°20′N 55°0′W / 82.333° СГШ; 55.000° ЗГД / 82.333; -55.000 (Greenland)  Гренланд
71°26′N 55°0′W / 71.433° СГШ; 55.000° ЗГД / 71.433; -55.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
70°29′N 55°0′W / 70.483° СГШ; 55.000° ЗГД / 70.483; -55.000 (Greenland)  Гренланд Ќеќертарсуатсиак
70°24′N 55°0′W / 70.400° СГШ; 55.000° ЗГД / 70.400; -55.000 (Baffin Bay) Бафинов Залив
70°0′N 55°0′W / 70.000° СГШ; 55.000° ЗГД / 70.000; -55.000 (Davis Strait) Дејвисов Проток Минува западно од Диско,  Гренланд (при 69°42′N 54°59′W / 69.700° СГШ; 54.983° ЗГД / 69.700; -54.983 (Disko Island))
60°0′N 55°0′W / 60.000° СГШ; 55.000° ЗГД / 60.000; -55.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Лабрадорско Море, неименуван дел од океанот, Нотрдам
49°33′N 55°0′W / 49.550° СГШ; 55.000° ЗГД / 49.550; -55.000 (Canada)  Канада Њуфаундленд и ЛабрадорЕксплојтски Острови и островот Њуфаундленд
47°25′N 55°0′W / 47.417° СГШ; 55.000° ЗГД / 47.417; -55.000 (Fortune Bay) Форчун
47°30′N 55°0′W / 47.500° СГШ; 55.000° ЗГД / 47.500; -55.000 (Canada)  Канада Њуфаундленд и ЛабрадорБурински Полуостров на островот Њуфаундленд
47°17′N 55°0′W / 47.283° СГШ; 55.000° ЗГД / 47.283; -55.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
6°0′N 55°0′W / 6.000° СГШ; 55.000° ЗГД / 6.000; -55.000 (Suriname)  Суринам Минува источно од Парамарибо
2°35′N 55°0′W / 2.583° СГШ; 55.000° ЗГД / 2.583; -55.000 (Brazil)  Бразил Пара, Мато Гросо — од 9°33′S 55°0′W / 9.550° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -9.550; -55.000 (Mato Grosso), Јужно Мато Гросо — од 17°38′S 55°0′W / 17.633° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -17.633; -55.000 (Mato Grosso do Sul)
23°57′S 55°0′W / 23.950° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -23.950; -55.000 (Paraguay)  Парагвај
26°47′S 55°0′W / 26.783° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -26.783; -55.000 (Argentina)  Аргентина
27°47′S 55°0′W / 27.783° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -27.783; -55.000 (Brazil)  Бразил Јужно Рио Гранде
31°18′S 55°0′W / 31.300° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -31.300; -55.000 (Uruguay)  Уругвај
34°55′S 55°0′W / 34.917° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -34.917; -55.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 55°0′W / 60.000° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -60.000; -55.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
61°2′S 55°0′W / 61.033° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -61.033; -55.000 (South Shetland Islands) Јужни Шетландски Острови ЕлефантАргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство
61°8′S 55°0′W / 61.133° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -61.133; -55.000 (Southern Ocean) Јужен Океан минува источно од Жуенвил, Антарктик (при 63°18′S 55°1′W / 63.300° ЈГШ; 55.017° ЗГД / -63.300; -55.017 (Joinville Island))
76°30′S 55°0′W / 76.500° ЈГШ; 55.000° ЗГД / -76.500; -55.000 (Antarctica) Антарктик Аргентински Антарктик присвоена од  Аргентина, Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле и Британската Антарктичка Територија, присвоена од  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]