35. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
35°
35. северен напоредник

35. северен напоредник (35° СГШ) — напоредник кој се протега на 35 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Африка, Средоземното Море, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Во САД, напоредникот ја исцртува јужната граница на Тенеси, границите помеѓу Северна Каролина и Џорџија, како и тромеѓата АризонаКалифорнијаНевада.

На оваа северна ширина, Сонцето е видливо 14 часа и 31 минути во долгодневицата (во јуни) и 9 часа и 48 минути во краткодневницата (во декемвир).[1]

Овој напоредник понекогаш служи како северна граница на суптропскиот појас.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, 35° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
35°0′N 0°0′E / 35.000° СГШ; 0.000° ИГД / 35.000; 0.000 (нулти меридијан)  Алжир
35°0′N 8°19′E / 35.000° СГШ; 8.317° ИГД / 35.000; 8.317 (Тунис) Тунис Тунис
35°0′N 10°58′E / 35.000° СГШ; 10.967° ИГД / 35.000; 10.967 (Средоземно Море) Средоземно Море
35°0′N 24°45′E / 35.000° СГШ; 24.750° ИГД / 35.000; 24.750 (Грција)  Грција Островот Крит
35°0′N 25°34′E / 35.000° СГШ; 25.567° ИГД / 35.000; 25.567 (Средоземно Море) Средоземно Море
35°0′N 32°18′E / 35.000° СГШ; 32.300° ИГД / 35.000; 32.300 (Кипар)  Кипар За кратко растојание низ Зелената линија на ООН
35°0′N 33°43′E / 35.000° СГШ; 33.717° ИГД / 35.000; 33.717 (Декелија) Декелија Суверена база на Обединето Кралство Обединетото Кралство (не е дел од Република Кипар)
35°0′N 33°51′E / 35.000° СГШ; 33.850° ИГД / 35.000; 33.850 (Кипар)  Кипар
35°0′N 34°4′E / 35.000° СГШ; 34.067° ИГД / 35.000; 34.067 (Средоземно Море) Средоземно Море
35°0′N 35°54′E / 35.000° СГШ; 35.900° ИГД / 35.000; 35.900 (Сирија) Сирија Сирија
35°0′N 41°14′E / 35.000° СГШ; 41.233° ИГД / 35.000; 41.233 (Ирак) Ирак Ирак
35°0′N 45°53′E / 35.000° СГШ; 45.883° ИГД / 35.000; 45.883 (Иран) Иран Иран Минува низ Саве
35°0′N 61°7′E / 35.000° СГШ; 61.117° ИГД / 35.000; 61.117 (Авганистан) Авганистан Авганистан
35°0′N 71°31′E / 35.000° СГШ; 71.517° ИГД / 35.000; 71.517 (Пакистан)  Пакистан Хајбер Пахтунхва
Азад Кашмир — полага право Индија Индија
Гилгит-Балтистан — полага право Индија Индија
35°0′N 77°1′E / 35.000° СГШ; 77.017° ИГД / 35.000; 77.017 (Индија) Индија Индија Ладак — полага право  Пакистан
35°0′N 78°7′E / 35.000° СГШ; 78.117° ИГД / 35.000; 78.117 (Аксај Чин) Аксај Чин Спорно помеѓу Индија Индија и  Кина
35°0′N 80°11′E / 35.000° СГШ; 80.183° ИГД / 35.000; 80.183 (Кина)  Кина Тибет
Ќингхај
Гансу
Шенси
Гансу
Шенси
Шанси
Хенан
Шандунг
Ѓангсу
35°0′N 119°12′E / 35.000° СГШ; 119.200° ИГД / 35.000; 119.200 (Жолто Море) Жолто Море
35°0′N 126°6′E / 35.000° СГШ; 126.100° ИГД / 35.000; 126.100 (Јужна Кореја)  Јужна Кореја Покраина Јужна Чола
покраина Јужен Кјонсанг
минува веднаш јужно од Пусан
35°0′N 128°50′E / 35.000° СГШ; 128.833° ИГД / 35.000; 128.833 (Јапонско Море) Јапонско Море
35°0′N 132°12′E / 35.000° СГШ; 132.200° ИГД / 35.000; 132.200 (Јапонија) Јапонија Остров Хоншу:
— префектура Шимане
— префектура Хирошима
— префектура Окајама
— префектура Хјого
— префектура Осака
— префектура Кјото – минува низ центарот на Кјото
— префектура Шига – минува низ центарот на Оцу
— префектура Мие
— префектура Ајчи
— префектура Шизуока – минува веднаш северно од Шизуока
35°0′N 139°6′E / 35.000° СГШ; 139.100° ИГД / 35.000; 139.100 (Тихи Океан) Тихи Океан Залив Сагами
35°0′N 139°51′E / 35.000° СГШ; 139.850° ИГД / 35.000; 139.850 (Јапонија) Јапонија Остров Хоншу:
— префектура Чиба – јужниот крај на полуостровот Босо
35°0′N 139°59′E / 35.000° СГШ; 139.983° ИГД / 35.000; 139.983 (Тихи Океан) Тихи Океан
35°0′N 120°38′W / 35.000° СГШ; 120.633° ЗГД / 35.000; -120.633 (САД)  САД
Во САД 35. северен напоредник ја исцртува јужната граница на Тенеси, дел од јужната граница на Северна Каролина и северените граници на Мисисипи, Алабама и Џорџија.
Калифорнија – минува веднаш северно од Санта Марија
тромеѓа АризонаКалифорнијаНевада
Аризона
Ново Мексико – минува веднаш јужно од Албакерки
Тексас
Оклахома
Арканзас
граница Тенеси / Мисисипи
граница Тенеси / Алабама
граница Тенеси / Џорџија
граница Северна Каролина / Џорџија
Јужна Каролина
Северна Каролина – минува низ Фајетвил
35°0′N 76°8′W / 35.000° СГШ; 76.133° ЗГД / 35.000; -76.133 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
35°0′N 6°15′W / 35.000° СГШ; 6.250° ЗГД / 35.000; -6.250 (Мароко) Мароко Мароко Минува низ Ксар ел-Кебир
35°0′N 2°8′W / 35.000° СГШ; 2.133° ЗГД / 35.000; -2.133 (Алжир)  Алжир

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 ноември 2019. Посетено на 10 март 2021.