80. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
80°
80. источен меридијан

80. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

80. источен меридијан образува голема кружница со 100. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 80. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 80°0′E / 90.000° СГШ; 80.000° ИГД / 90.000; 80.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°7′N 80°0′E / 81.117° СГШ; 80.000° ИГД / 81.117; 80.000 (Kara Sea) Карско Море
80°58′N 80°0′E / 80.967° СГШ; 80.000° ИГД / 80.967; 80.000 (Russia)  Русија Ушаков Остров
80°50′N 80°0′E / 80.833° СГШ; 80.000° ИГД / 80.833; 80.000 (Kara Sea) Карско Море Минува западно од Диксон,  Русија
72°11′N 80°0′E / 72.183° СГШ; 80.000° ИГД / 72.183; 80.000 (Russia)  Русија
50°51′N 80°0′E / 50.850° СГШ; 80.000° ИГД / 50.850; 80.000 (Kazakhstan)  Казахстан
44°58′N 80°0′E / 44.967° СГШ; 80.000° ИГД / 44.967; 80.000 (China)  Кина Синкјанг – околу 18 км
44°48′N 80°0′E / 44.800° СГШ; 80.000° ИГД / 44.800; 80.000 (Kazakhstan)  Казахстан
42°22′N 80°0′E / 42.367° СГШ; 80.000° ИГД / 42.367; 80.000 (Kyrgyzstan)  Киргистан
42°2′N 80°0′E / 42.033° СГШ; 80.000° ИГД / 42.033; 80.000 (China)  Кина Синкјанг
35°27′N 80°0′E / 35.450° СГШ; 80.000° ИГД / 35.450; 80.000 (Aksai Chin) Аксај Чин Спор меѓу Индија Индија и  Кина
34°39′N 80°0′E / 34.650° СГШ; 80.000° ИГД / 34.650; 80.000 (China)  Кина Тибет
30°52′N 80°0′E / 30.867° СГШ; 80.000° ИГД / 30.867; 80.000 (Aksai Chin) Аксај Чин Спор меѓу Индија Индија и  Кина – околу 4 км
30°50′N 80°0′E / 30.833° СГШ; 80.000° ИГД / 30.833; 80.000 (India) Индија Индија Утараканд, Утар Прадеш, Мадја Прадеш, Махараштра, Андра Прадеш, Тамил Наду
12°14′N 80°0′E / 12.233° СГШ; 80.000° ИГД / 12.233; 80.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Бенгалски Залив
9°48′N 80°0′E / 9.800° СГШ; 80.000° ИГД / 9.800; 80.000 (Sri Lanka)  Шри Ланка Џафнансски Полуостров
9°36′N 80°0′E / 9.600° СГШ; 80.000° ИГД / 9.600; 80.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Полкски Теснец
9°0′N 80°0′E / 9.000° СГШ; 80.000° ИГД / 9.000; 80.000 (Sri Lanka)  Шри Ланка
6°24′N 80°0′E / 6.400° СГШ; 80.000° ИГД / 6.400; 80.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 80°0′E / 60.000° ЈГШ; 80.000° ИГД / -60.000; 80.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
68°2′S 80°0′E / 68.033° ЈГШ; 80.000° ИГД / -68.033; 80.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]