120. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
120°
120. источен меридијан

120. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Индискиот Океан, Австралија, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

120. источен меридијан образува голема кружница со 60.западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 120. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 120°0′E / 90.000° СГШ; 120.000° ИГД / 90.000; 120.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
78°22′N 120°0′E / 78.367° СГШ; 120.000° ИГД / 78.367; 120.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
73°10′N 120°0′E / 73.167° СГШ; 120.000° ИГД / 73.167; 120.000 (Russia)  Русија Јакутија, Амурска област — од 56°55′N 120°0′E / 56.917° СГШ; 120.000° ИГД / 56.917; 120.000 (Amur Oblast), Забајкалски крај — од 56°30′N 120°0′E / 56.500° СГШ; 120.000° ИГД / 56.500; 120.000 (Zabaykalsky Krai)
51°31′N 120°0′E / 51.517° СГШ; 120.000° ИГД / 51.517; 120.000 (China)  Кина Внатрешна Монголија, Љаонинг – од 41°42′N 120°0′E / 41.700° СГШ; 120.000° ИГД / 41.700; 120.000 (Liaoning)
40°4′N 120°0′E / 40.067° СГШ; 120.000° ИГД / 40.067; 120.000 (Bohai Sea) Бохајско Море
37°25′N 120°0′E / 37.417° СГШ; 120.000° ИГД / 37.417; 120.000 (China)  Кина Шандунг (Шандунгски Полуостров)
35°43′N 120°0′E / 35.717° СГШ; 120.000° ИГД / 35.717; 120.000 (Yellow Sea) Жолто Море
34°26′N 120°0′E / 34.433° СГШ; 120.000° ИГД / 34.433; 120.000 (China)  Кина Ќангсу, Џеќанг – од 31°1′N 120°0′E / 31.017° СГШ; 120.000° ИГД / 31.017; 120.000 (Zhejiang), минува западно од Хангџоу (при 30°15′N 120°10′E / 30.250° СГШ; 120.167° ИГД / 30.250; 120.167 (Hangzhou)), Фуќен – од 27°19′N 120°0′E / 27.317° СГШ; 120.000° ИГД / 27.317; 120.000 (Fujian)
26°36′N 120°0′E / 26.600° СГШ; 120.000° ИГД / 26.600; 120.000 (East China Sea) Источнокинеско Море
25°23′N 120°0′E / 25.383° СГШ; 120.000° ИГД / 25.383; 120.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море Минува низ Тајвански Проток, западно од островот Тајван,  Тајван (при 23°5′N 120°2′E / 23.083° СГШ; 120.033° ИГД / 23.083; 120.033 (Taiwan))
16°20′N 120°0′E / 16.333° СГШ; 120.000° ИГД / 16.333; 120.000 (Philippines) Филипини Филипини Островите Анда и Лусон
15°17′N 120°0′E / 15.283° СГШ; 120.000° ИГД / 15.283; 120.000 (South China Sea) Јужнокинеско Море Западно од островот Лубанг, Филипини Филипини (при 13°53′N 120°1′E / 13.883° СГШ; 120.017° ИГД / 13.883; 120.017 (Lubang))
12°16′N 120°0′E / 12.267° СГШ; 120.000° ИГД / 12.267; 120.000 (Philippines) Филипини Филипини Островите Бусуанга и Кулион
11°41′N 120°0′E / 11.683° СГШ; 120.000° ИГД / 11.683; 120.000 (Sulu Sea) Сулско Море
10°34′N 120°0′E / 10.567° СГШ; 120.000° ИГД / 10.567; 120.000 (Philippines) Филипини Филипини Островот Думаран
10°33′N 120°0′E / 10.550° СГШ; 120.000° ИГД / 10.550; 120.000 (Sulu Sea) Сулско Море Минува низ Тубатахски Гребен, Филипини Филипини (при 8°55′N 120°0′E / 8.917° СГШ; 120.000° ИГД / 8.917; 120.000 (Tubbataha Reef))
5°56′N 120°0′E / 5.933° СГШ; 120.000° ИГД / 5.933; 120.000 (Philippines) Филипини Филипини Островот Лапаран
5°52′N 120°0′E / 5.867° СГШ; 120.000° ИГД / 5.867; 120.000 (Sulu Sea) Сулско Море
5°14′N 120°0′E / 5.233° СГШ; 120.000° ИГД / 5.233; 120.000 (Philippines) Филипини Филипини Островите Тави-Тави и Билатан
4°57′N 120°0′E / 4.950° СГШ; 120.000° ИГД / 4.950; 120.000 (Celebes Sea) Целебеско Море
1°12′N 120°0′E / 1.200° СГШ; 120.000° ИГД / 1.200; 120.000 (Makassar Strait) Макасарски Проток
0°29′N 120°0′E / 0.483° СГШ; 120.000° ИГД / 0.483; 120.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Сулавеси
5°34′S 120°0′E / 5.567° ЈГШ; 120.000° ИГД / -5.567; 120.000 (Flores Sea) Флореско Море
8°27′S 120°0′E / 8.450° ЈГШ; 120.000° ИГД / -8.450; 120.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Флорес
8°49′S 120°0′E / 8.817° ЈГШ; 120.000° ИГД / -8.817; 120.000 (Sumba Strait) Сумбски Проток
9°22′S 120°0′E / 9.367° ЈГШ; 120.000° ИГД / -9.367; 120.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Сумба
10°2′S 120°0′E / 10.033° ЈГШ; 120.000° ИГД / -10.033; 120.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
19°56′S 120°0′E / 19.933° ЈГШ; 120.000° ИГД / -19.933; 120.000 (Australia) Австралија Австралија Западна Австралија
33°56′S 120°0′E / 33.933° ЈГШ; 120.000° ИГД / -33.933; 120.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Австралиските власти го сметаат дека станува збор за Јужен Океан[1][2]
60°0′S 120°0′E / 60.000° ЈГШ; 120.000° ИГД / -60.000; 120.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°52′S 120°0′E / 66.867° ЈГШ; 120.000° ИГД / -66.867; 120.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Darby, Andrew (22 December 2003). „Canberra all at sea over position of Southern Ocean“. The Age. Посетено на 13 January 2013.
  2. „Indian Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 13 January 2013.