145. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
145°
145. источен меридијан

145. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северниот Леден Океан, Азија, Тихиот Океан, Австралија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

145. источен меридијан образува голема кружница со 35. западен меридијан.

Од пол до пол[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 145. источен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 145°0′E / 90.000° N; 145.000° E / 90.000; 145.000 (Arctic Ocean) Северен Океан
75°37′N 145°0′E / 75.617° N; 145.000° E / 75.617; 145.000 (Russia)  Русија ЈакутијаКотелни, Новосибирски Острови
75°27′N 145°0′E / 75.450° N; 145.000° E / 75.450; 145.000 (East Siberian Sea) Источносибирско Море
72°35′N 145°0′E / 72.583° N; 145.000° E / 72.583; 145.000 (Russia)  Русија Јакутија, Магаданска област — од 62°14′N 145°0′E / 62.233° N; 145.000° E / 62.233; 145.000 (Magadan Oblast), Хабаровски крај — од 62°1′N 145°0′E / 62.017° N; 145.000° E / 62.017; 145.000 (Khabarovsk Krai)
59°22′N 145°0′E / 59.367° N; 145.000° E / 59.367; 145.000 (Sea of Okhotsk) Охотско Море Источно од островот Сахалин, Сахалинска област,  Русија (при 48°39′N 144°45′E / 48.650° N; 144.750° E / 48.650; 144.750 (Sakhalin))
44°4′N 145°0′E / 44.067° N; 145.000° E / 44.067; 145.000 (Japan) Flag of Japan.svg Јапонија Хокаидо — островот Хокаидо
42°59′N 145°0′E / 42.983° N; 145.000° E / 42.983; 145.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од островот Фараљон де Пахалос,  Северни Маријански Острови (при 20°32′N 144°54′E / 20.533° N; 144.900° E / 20.533; 144.900 (Farallon de Pajaros)), западно од островот Рота,  Северни Маријански Острови (при 14°7′N 145°7′E / 14.117° N; 145.117° E / 14.117; 145.117 (Rota)), источно од  Гуам (при 13°35′N 144°57′E / 13.583° N; 144.950° E / 13.583; 144.950 (Guam)), западно од Хермитски Острови, Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја (при 1°33′S 145°1′E / 1.550° S; 145.017° E / -1.550; 145.017 (Hermit Islands)) и низ Бизмарково Море
4°3′S 145°0′E / 4.050° S; 145.000° E / -4.050; 145.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја Островот Манам
4°7′S 145°0′E / 4.117° S; 145.000° E / -4.117; 145.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Бизмарково Море
4°19′S 145°0′E / 4.317° S; 145.000° E / -4.317; 145.000 (Papua New Guinea) Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја
7°49′S 145°0′E / 7.817° S; 145.000° E / -7.817; 145.000 (Coral Sea) Корално Море источно од Ховиков Остров, Квинсленд, Австралија Австралија (при 14°30′S 144°59′E / 14.500° S; 144.983° E / -14.500; 144.983 (Howick Island))
14°45′S 145°0′E / 14.750° S; 145.000° E / -14.750; 145.000 (Australia) Австралија Австралија Квинсленд, Нов Јужен Велс — од 29°0′S 145°0′E / 29.000° S; 145.000° E / -29.000; 145.000 (New South Wales), Австралија — од 35°51′S 145°0′E / 35.850° S; 145.000° E / -35.850; 145.000 (Victoria), минува низ Мелбурн (при 37°50′S 144°55′E / 37.833° S; 144.917° E / -37.833; 144.917 (Melbourne))
37°57′S 145°0′E / 37.950° S; 145.000° E / -37.950; 145.000 (Port Phillip Bay) Порт Филип
38°16′S 145°0′E / 38.267° S; 145.000° E / -38.267; 145.000 (Australia) Австралија Австралија ВикторијаМорнингтовски Полуостров
38°29′S 145°0′E / 38.483° S; 145.000° E / -38.483; 145.000 (Bass Strait) Басов Проток минува источно од Три Хамок, Тасманија, Австралија Австралија (при 40°25′S 144°58′E / 40.417° S; 144.967° E / -40.417; 144.967 (Three Hummock Island))
40°41′S 145°0′E / 40.683° S; 145.000° E / -40.683; 145.000 (Australia) Австралија Австралија ТасманијаРобинсов Остров и Тасманиското копно
41°46′S 145°0′E / 41.767° S; 145.000° E / -41.767; 145.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Австралиските власти го сметаат за дел од Јужниот Океан[1][2]
60°0′S 145°0′E / 60.000° S; 145.000° E / -60.000; 145.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
67°0′S 145°0′E / 67.000° S; 145.000° E / -67.000; 145.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Darby, Andrew (22 December 2003). „Canberra all at sea over position of Southern Ocean“. The Age. Посетено на 13 January 2013.
  2. „Indian Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 13 January 2013.