85. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
85°
85. западен меридијан

85. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол низ Северноледениот Океан, Северна Америка, Мексиканскиот Залив, Карипското Море, Средна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

85. западен меридијан образува голема кружница со 95. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се кон југ до Јужниот Пол, 85. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Notes
90°0′N 85°0′W / 90.000° СГШ; 85.000° ЗГД / 90.000; -85.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
82°28′N 85°0′W / 82.467° СГШ; 85.000° ЗГД / 82.467; -85.000 (Canada)  Канада НунавутЕлсмир и Аксел Хајберг
79°15′N 85°0′W / 79.250° СГШ; 85.000° ЗГД / 79.250; -85.000 (Eureka Sound) Еурека
78°54′N 85°0′W / 78.900° СГШ; 85.000° ЗГД / 78.900; -85.000 (Canada)  Канада НунавутЕлсмир, Ховед и повторно Елсмир
76°17′N 85°0′W / 76.283° СГШ; 85.000° ЗГД / 76.283; -85.000 (Jones Sound) Џонсов Залив
75°40′N 85°0′W / 75.667° СГШ; 85.000° ЗГД / 75.667; -85.000 (Canada)  Канада НунавутДевон
74°38′N 85°0′W / 74.633° СГШ; 85.000° ЗГД / 74.633; -85.000 (Parry Channel) Париев Канал
73°47′N 85°0′W / 73.783° СГШ; 85.000° ЗГД / 73.783; -85.000 (Canada)  Канада НунавутБафинов Остров
73°39′N 85°0′W / 73.650° СГШ; 85.000° ЗГД / 73.650; -85.000 (Admiralty Inlet) Адмиралски Залив
73°21′N 85°0′W / 73.350° СГШ; 85.000° ЗГД / 73.350; -85.000 (Canada)  Канада НунавутБафинов Остров
70°5′N 85°0′W / 70.083° СГШ; 85.000° ЗГД / 70.083; -85.000 (Fury and Hecla Strait) Фури и Хекла
69°48′N 85°0′W / 69.800° СГШ; 85.000° ЗГД / 69.800; -85.000 (Canada)  Канада НунавутМелвилов Полуостров (копно), Вајт и Саутхемптон
63°10′N 85°0′W / 63.167° СГШ; 85.000° ЗГД / 63.167; -85.000 (Hudson Bay) Хадсонов Залив
55°16′N 85°0′W / 55.267° СГШ; 85.000° ЗГД / 55.267; -85.000 (Canada)  Канада Онтарио
47°35′N 85°0′W / 47.583° СГШ; 85.000° ЗГД / 47.583; -85.000 (Lake Superior) Горно Езеро
46°46′N 85°0′W / 46.767° СГШ; 85.000° ЗГД / 46.767; -85.000 (United States)  САД Мичиген
46°0′N 85°0′W / 46.000° СГШ; 85.000° ЗГД / 46.000; -85.000 (Lake Michigan) Мичиген
45°39′N 85°0′W / 45.650° СГШ; 85.000° ЗГД / 45.650; -85.000 (United States)  САД Мичиген,Индијана — од 41°45′N 85°0′W / 41.750° СГШ; 85.000° ЗГД / 41.750; -85.000 (Indiana), Кентаки — од 38°46′N 85°0′W / 38.767° СГШ; 85.000° ЗГД / 38.767; -85.000 (Kentucky), Тенеси — од 36°37′N 85°0′W / 36.617° СГШ; 85.000° ЗГД / 36.617; -85.000 (Tennessee), Џорџија — од 35°0′N 85°0′W / 35.000° СГШ; 85.000° ЗГД / 35.000; -85.000 (Georgia), Алабама — од 32°31′N 85°0′W / 32.517° СГШ; 85.000° ЗГД / 32.517; -85.000 (Alabama), Џорџија — околу 3 км од 32°21′N 85°0′W / 32.350° СГШ; 85.000° ЗГД / 32.350; -85.000 (Georgia), Алабама — од 32°19′N 85°0′W / 32.317° СГШ; 85.000° ЗГД / 32.317; -85.000 (Alabama), Џорџија — од 32°11′N 85°0′W / 32.183° СГШ; 85.000° ЗГД / 32.183; -85.000 (Georgia), Флорида — од 31°0′N 85°0′W / 31.000° СГШ; 85.000° ЗГД / 31.000; -85.000 (Florida),копното и Сент Џорџ
29°36′N 85°0′W / 29.600° СГШ; 85.000° ЗГД / 29.600; -85.000 (Gulf of Mexico) Мексикански Залив Минува западно од  Куба (при 21°52′N 84°57′W / 21.867° СГШ; 84.950° ЗГД / 21.867; -84.950 (Cuba))
21°50′N 85°0′W / 21.833° СГШ; 85.000° ЗГД / 21.833; -85.000 (Caribbean Sea) Карипско Море
15°59′N 85°0′W / 15.983° СГШ; 85.000° ЗГД / 15.983; -85.000 (Honduras)  Хондурас
14°43′N 85°0′W / 14.717° СГШ; 85.000° ЗГД / 14.717; -85.000 (Nicaragua)  Никарагва Минува низ Никарагва
10°58′N 85°0′W / 10.967° СГШ; 85.000° ЗГД / 10.967; -85.000 (Costa Rica)  Костарика
9°44′N 85°0′W / 9.733° СГШ; 85.000° ЗГД / 9.733; -85.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 85°0′W / 60.000° ЈГШ; 85.000° ЗГД / -60.000; -85.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
73°25′S 85°0′W / 73.417° ЈГШ; 85.000° ЗГД / -73.417; -85.000 (Antarctica) Антарктик Чилеанска Антарктика, присвоена од  Чиле

Поврзано[уреди | уреди извор]