145. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
145°
145. западен меридијан

145. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

145. западен меридијан оформува голема кружница со 35. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 145. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 145°0′W / 90.000° СГШ; 145.000° ЗГД / 90.000; -145.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
73°4′N 145°0′W / 73.067° СГШ; 145.000° ЗГД / 73.067; -145.000 (Beaufort Sea) Бофортово Море
69°59′N 145°0′W / 69.983° СГШ; 145.000° ЗГД / 69.983; -145.000 (United States)  САД Алјаска
60°25′N 145°0′W / 60.417° СГШ; 145.000° ЗГД / 60.417; -145.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
14°25′S 145°0′W / 14.417° ЈГШ; 145.000° ЗГД / -14.417; -145.000 (French Polynesia)  Француска Полинезија Атолот Такароа
14°30′S 145°0′W / 14.500° ЈГШ; 145.000° ЗГД / -14.500; -145.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Такапото,  Француска Полинезија (при 14°36′S 145°8′W / 14.600° ЈГШ; 145.133° ЗГД / -14.600; -145.133 (Takapoto)), источно од Кауехи,  Француска Полинезија (при 15°55′S 145°3′W / 15.917° ЈГШ; 145.050° ЗГД / -15.917; -145.050 (Kauehi))
16°6′S 145°0′W / 16.100° ЈГШ; 145.000° ЗГД / -16.100; -145.000 (French Polynesia)  Француска Полинезија Атолот Рарака
16°9′S 145°0′W / 16.150° ЈГШ; 145.000° ЗГД / -16.150; -145.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Фааите,  Француска Полинезија (при 16°44′S 145°4′W / 16.733° ЈГШ; 145.067° ЗГД / -16.733; -145.067 (Faaite)), западно од Таханеа,  Француска Полинезија (при 16°49′S 144°58′W / 16.817° ЈГШ; 144.967° ЗГД / -16.817; -144.967 (Tahanea)), западно од Херехеретуе,  Француска Полинезија (при 19°53′S 144°59′W / 19.883° ЈГШ; 144.983° ЗГД / -19.883; -144.983 (Hereheretue))
60°0′S 145°0′W / 60.000° ЈГШ; 145.000° ЗГД / -60.000; -145.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
75°27′S 145°0′W / 75.450° ЈГШ; 145.000° ЗГД / -75.450; -145.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • 144. западен меридијан
  • 146. западен меридијан