170. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
170°
170. западен меридијан

170. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

170. западен меридијан претставува голема кружница со 10. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 170. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 170°0′W / 90.000° СГШ; 170.000° ЗГД / 90.000; -170.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
71°50′N 170°0′W / 71.833° СГШ; 170.000° ЗГД / 71.833; -170.000 (Chukchi Sea) Чукотско Море
66°33′N 170°0′W / 66.550° СГШ; 170.000° ЗГД / 66.550; -170.000 (Bering Sea) Берингово Море
66°11′N 170°0′W / 66.183° СГШ; 170.000° ЗГД / 66.183; -170.000 (Russia)  Русија Чукотски автономен округЧукотски Полуостров
66°2′N 170°0′W / 66.033° СГШ; 170.000° ЗГД / 66.033; -170.000 (Bering Sea) Берингово Море
63°28′N 170°0′W / 63.467° СГШ; 170.000° ЗГД / 63.467; -170.000 (United States)  САД АлјаскаСент Лоренс
63°9′N 170°0′W / 63.150° СГШ; 170.000° ЗГД / 63.150; -170.000 (Bering Sea) Берингово Море Минува источно од Сент Пол, Алјаска,  САД (при 57°14′N 170°5′W / 57.233° СГШ; 170.083° ЗГД / 57.233; -170.083 (St. Paul Island)), западно од Сент Џорџ, Алјаска,  САД (при 56°36′N 169°46′W / 56.600° СГШ; 169.767° ЗГД / 56.600; -169.767 (St. George Island))
52°54′N 170°0′W / 52.900° СГШ; 170.000° ЗГД / 52.900; -170.000 (United States)  САД АлјаскаКарлајла и Чугинадак
52°48′N 170°0′W / 52.800° СГШ; 170.000° ЗГД / 52.800; -170.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува западно од  Ниуе (при 19°4′S 169°57′W / 19.067° ЈГШ; 169.950° ЗГД / -19.067; -169.950 (Niue))
60°0′S 170°0′W / 60.000° ЈГШ; 170.000° ЗГД / -60.000; -170.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
78°29′S 170°0′W / 78.483° ЈГШ; 170.000° ЗГД / -78.483; -170.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]