120. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
120°
120. западен меридијан
120-от меридијан определува дел од границата помеѓу Британска Колумбија и Алберта во Канада, и приближно определува дел од границата меѓу Калифорнија и Невада во САД.

120. западен меридијанмеридијан на должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Северна Америка, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

120. западен меридијан претставува голема кружница со 60. источен меридијан.

Во Канада поголемиот дел од границата меѓу Британска Колумбија и Алберта е определена од страна на меридијанот, а во САД дел од границата помеѓу Калифорнија и Невада.

Средното сончево време на овој меридијан го одредува времето за Тихоокеанската часовен појас ( UTC-08:00 ) за време на стандардното време. Најголем дел од годината сепак, тоа е меридијан за Алјаскиниот часовен појас, бидејќи летното сметање на времето се одвива во речеиси 2/3 од годината.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 120. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 120°0′W / 90.000° СГШ; 120.000° ЗГД / 90.000; -120.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
77°1′N 120°0′W / 77.017° СГШ; 120.000° ЗГД / 77.017; -120.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииПринц Патрик
75°50′N 120°0′W / 75.833° СГШ; 120.000° ЗГД / 75.833; -120.000 (M'Clure Strait) Меклуров Проток
74°17′N 120°0′W / 74.283° СГШ; 120.000° ЗГД / 74.283; -120.000 (Canada)  Канада Северозападни ТериторииБанкс
72°14′N 120°0′W / 72.233° СГШ; 120.000° ЗГД / 72.233; -120.000 (Prince of Wales Strait) Принц од Велс
71°32′N 120°0′W / 71.533° СГШ; 120.000° ЗГД / 71.533; -120.000 (Amundsen Gulf) Амундсенов Залив
69°21′N 120°0′W / 69.350° СГШ; 120.000° ЗГД / 69.350; -120.000 (Canada)  Канада Нунавут, Северозападни Територии — минува низ Големо Мечкино Езеро, границата меѓу Британкса Колумбија /Алберта — од 60°0′N 120°0′W / 60.000° СГШ; 120.000° ЗГД / 60.000; -120.000 (British Columbia/Alberta border), Британска Колумбија — од Раскрсни Планини при 53°48′N 120°0′W / 53.800° СГШ; 120.000° ЗГД / 53.800; -120.000 (British Columbia), ове меридијанот се пресекува со континенталнта делба, и границата на Алберта скршнува југоисточно
49°0′N 120°0′W / 49.000° СГШ; 120.000° ЗГД / 49.000; -120.000 (United States)  САД Вашингтон, Орегон — од 45°49′N 120°0′W / 45.817° СГШ; 120.000° ЗГД / 45.817; -120.000 (Oregon), границата меѓу Калифорнија/Невада — од 42°0′N 120°0′W / 42.000° СГШ; 120.000° ЗГД / 42.000; -120.000 (Oregon), Калифорнија — од 39°0′N 120°0′W / 39.000° СГШ; 120.000° ЗГД / 39.000; -120.000 (California)
34°27′N 120°0′W / 34.450° СГШ; 120.000° ЗГД / 34.450; -120.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Санта Барбара
33°59′N 120°0′W / 33.983° СГШ; 120.000° ЗГД / 33.983; -120.000 (United States)  САД КалифорнијаСанта Роза
33°57′N 120°0′W / 33.950° СГШ; 120.000° ЗГД / 33.950; -120.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
60°0′S 120°0′W / 60.000° ЈГШ; 120.000° ЗГД / -60.000; -120.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
73°44′S 120°0′W / 73.733° ЈГШ; 120.000° ЗГД / -73.733; -120.000 (Antarctica) Антарктик Неприсвоена територија

Поврзано[уреди | уреди извор]