175. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
175°
175. западен меридијан

175. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Тихиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

175. западен меридијан претставува голема кружница со 5. источен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 175. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 175°0′W / 90.000° СГШ; 175.000° ЗГД / 90.000; -175.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
71°46′N 175°0′W / 71.767° СГШ; 175.000° ЗГД / 71.767; -175.000 (Chukchi Sea) Чукотско Море
67°27′N 175°0′W / 67.450° СГШ; 175.000° ЗГД / 67.450; -175.000 (Russia)  Русија Чукотски автономен округЧукотски Полуостров
64°47′N 175°0′W / 64.783° СГШ; 175.000° ЗГД / 64.783; -175.000 (Bering Sea) Берингово Море Минува источно од Конуџи, Алјаска,  САД (при 52°13′N 175°6′W / 52.217° СГШ; 175.100° ЗГД / 52.217; -175.100 (Koniuji Island))
52°5′N 175°0′W / 52.083° СГШ; 175.000° ЗГД / 52.083; -175.000 (United States)  САД АлјаскаАтка
52°1′N 175°0′W / 52.017° СГШ; 175.000° ЗГД / 52.017; -175.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од Као,  Тонга (при 19°39′S 175°1′W / 19.650° ЈГШ; 175.017° ЗГД / -19.650; -175.017 (Kao)), источно од Тофуа,  Тонга (при 19°45′S 175°2′W / 19.750° ЈГШ; 175.033° ЗГД / -19.750; -175.033 (Tofua))
21°2′S 175°0′W / 21.033° ЈГШ; 175.000° ЗГД / -21.033; -175.000 (Tonga)  Тонга Островот Ата
21°3′S 175°0′W / 21.050° ЈГШ; 175.000° ЗГД / -21.050; -175.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Минува источно од островот Тонгатапу,  Тонга (при 21°9′S 175°2′W / 21.150° ЈГШ; 175.033° ЗГД / -21.150; -175.033 (Tongatapu)), западно од островот Еуа,  Тонга (при 21°23′S 174°58′W / 21.383° ЈГШ; 174.967° ЗГД / -21.383; -174.967 (ʻEua))
60°0′S 175°0′W / 60.000° ЈГШ; 175.000° ЗГД / -60.000; -175.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
78°27′S 175°0′W / 78.450° ЈГШ; 175.000° ЗГД / -78.450; -175.000 (Antarctica) Антарктик Росова Зависност, присвоена од Нов Зеланд Нов Зеланд

Поврзано[уреди | уреди извор]