Еуа

Координати: 21°23′15″S 174°56′02″W / 21.38750° ЈГШ; 174.93389° ЗГД / -21.38750; -174.93389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еуа
ʻEua
Географија
МестоТихи Океан
Координати21°23′S 174°56′W / 21.383° ЈГШ; 174.933° ЗГД / -21.383; -174.933
АрхипелагТонга
Вкупно острови2
Поголеми острови1
Површина87,44 км2
Највисоко издигнување312 м
Највисока точкаФунга Фонуа
Управување
Тонга
ВакаутKVL
Најголема населбаОхонуа
Демографија
Население4,903[1] (2021)
Густина60,04 /km2 (15.550 /sq mi)
Етнички групиТонганци


Еуа (тонгански: ʻEua) е остров во Тонга. Островот се наоѓа во непосредна близина до главниот остров на Тонга, Тонгатапу, но претставува засебна административна единица. Вкупната површина на островот е 87,44 км2 и според податоците од 2021 година имал населние од 4.903 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Еуа е остров во брдест релјеф, каде највисоката точка е Темоа со надморска висина од 312 метри, а по оваа точка е Вајангина со 305 метри надморска висина. Овој остров не е од вулканско потекло, туку е издигнато копно како резултат на тектонски судири на тонганската и тихоокеанската плоча. Поради тоа, островот бил издигнат над водата, а веднаш до островот се наоѓа тонганскиот ров кој има длабина од 7 километри. Горните слоеви на островот се со почва од вулканско потекло, што пак е влијание од околните вулкани, а подолните слоеви на островот се карпи. На островот има голем број пештери и дупки и добар дел од нив не се целосно истражени.

Еуа и Ниуатопутапу се единствените острови во Тонга кои имаат постојани потоци. Пред да се изгради мостот во Вавау, Еуа бил дом на единствениот остров во државата.[2] Потокот се влева во морето во близина на административниот центар на островот - Охонуа. На островот оперира и локален аеродром.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Островот е поделен на два округа:

  • Еуа Мотуа („Стара Еуа“), северниот дел од островот, кој опфаќа шест села и население од 2,771 жители.
  • Еуа Фоу („Нова Еуа“), јужниот дел, кој опфаќа девет села и население од 2,132 жители.

Деветте села во јужниот округ се всушност доселеници од островот Ниуафоу во 1946. Поради вулканска ерупција, луѓето го напуштиле островот и се доселиле во Еуа и новосоздадените села ги именувале исто како деветте стари села во Ниуафоу. Поради овој факт и округот се именува како „нов“.

Во „стариот“ округ се луѓе од Еуа, освен жителите во селото Коломаиле, кои пак се доселеници од островот Ата од 1893 година. Ата е најјужниот остров на Тонга и кога островот бил мета на трговија со робови, луѓето пребегнале на Еуа.

Југозападно од Еуа се наоѓа островчето Калау.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1976 4,486—    
1986 4,393−2.1%
1996 4,934+12.3%
2006 5,206+5.5%
2011 5,016−3.6%
2016 4,945−1.4%
2021 4,903−0.8%
Sources:[1][3][4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Tonga's population drops to 100,209“. Matangi Tonga. 24 December 2021. Архивирано од изворникот на 24 December 2021. Посетено на 24 December 2021.
  2. Encyclopædia Britannica – Tonga
  3. „1996 Tonga Census Administrative Report“. Tonga Department of Statistics. стр. xii. Посетено на 30 December 2021.
  4. „Census“. Tonga Statistics Department. Посетено на 30 December 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

21°23′15″S 174°56′02″W / 21.38750° ЈГШ; 174.93389° ЗГД / -21.38750; -174.93389