30. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
30°
30. источен меридијан

30. источен меридијанмеридијан кој се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Европа, Турција, Африка, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

30. источен меридијан образува голема кружница со 150. западен меридијан.

Меридијанот е средната линија на источноевропското време.

Во 1992 документарниот филм на BBC за патување наречен Пол до пол во кој Мајкл Палин патува по должината на 30. источен меридијан, кој беше избран за неговото патување бидејќи во поголем дел минувал низ копно.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи на Северниот Пол и тргнувајќи на југ до Јужниот Пол, 30. источен меридијан поминува преку:

Координати Земја, територија или море Белешки
90°0′N 30°0′E / 90.000° СГШ; 30.000° ИГД / 90.000; 30.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
80°9′N 30°0′E / 80.150° СГШ; 30.000° ИГД / 80.150; 30.000 (Barents Sea) Баренцово Море Минува меѓу островите Конгсеја и Абелеја, Шпицбершки Острови,  Норвешка
70°42′N 30°0′E / 70.700° СГШ; 30.000° ИГД / 70.700; 30.000 (Norway)  Норвешка
70°4′N 30°0′E / 70.067° СГШ; 30.000° ИГД / 70.067; 30.000 (Varangerfjord) Варангерфјорд
69°51′N 30°0′E / 69.850° СГШ; 30.000° ИГД / 69.850; 30.000 (Norway)  Норвешка Западно од Киркенес
69°25′N 30°0′E / 69.417° СГШ; 30.000° ИГД / 69.417; 30.000 (Russia)  Русија
67°41′N 30°0′E / 67.683° СГШ; 30.000° ИГД / 67.683; 30.000 (Finland)  Финска Околу 8 км
67°37′N 30°0′E / 67.617° СГШ; 30.000° ИГД / 67.617; 30.000 (Russia)  Русија
66°0′N 30°0′E / 66.000° СГШ; 30.000° ИГД / 66.000; 30.000 (Finland)  Финска
65°41′N 30°0′E / 65.683° СГШ; 30.000° ИГД / 65.683; 30.000 (Russia)  Русија
64°47′N 30°0′E / 64.783° СГШ; 30.000° ИГД / 64.783; 30.000 (Finland)  Финска
63°45′N 30°0′E / 63.750° СГШ; 30.000° ИГД / 63.750; 30.000 (Russia)  Русија Околу 2 км
63°44′N 30°0′E / 63.733° СГШ; 30.000° ИГД / 63.733; 30.000 (Finland)  Финска
61°45′N 30°0′E / 61.750° СГШ; 30.000° ИГД / 61.750; 30.000 (Russia)  Русија
60°0′N 30°0′E / 60.000° СГШ; 30.000° ИГД / 60.000; 30.000 (Baltic Sea) Балтичко Море Фински Залив, 300 m од Лисји Нос, брегот на Санкт Петербург
59°52′N 30°0′E / 59.867° СГШ; 30.000° ИГД / 59.867; 30.000 (Russia)  Русија Западно од Санкт Петербург
55°51′N 30°0′E / 55.850° СГШ; 30.000° ИГД / 55.850; 30.000 (Belarus)  Белорусија
51°29′N 30°0′E / 51.483° СГШ; 30.000° ИГД / 51.483; 30.000 (Ukraine)  Украина
46°30′N 30°0′E / 46.500° СГШ; 30.000° ИГД / 46.500; 30.000 (Moldova)  Молдавија Околу 12 км
46°23′N 30°0′E / 46.383° СГШ; 30.000° ИГД / 46.383; 30.000 (Ukraine)  Украина
45°44′N 30°0′E / 45.733° СГШ; 30.000° ИГД / 45.733; 30.000 (Black Sea) Црно Море
41°8′N 30°0′E / 41.133° СГШ; 30.000° ИГД / 41.133; 30.000 (Turkey)  Турција
36°13′N 30°0′E / 36.217° СГШ; 30.000° ИГД / 36.217; 30.000 (Mediterranean Sea) Средоземно Море
31°17′N 30°0′E / 31.283° СГШ; 30.000° ИГД / 31.283; 30.000 (Egypt) Египет Египет
22°0′N 30°0′E / 22.000° СГШ; 30.000° ИГД / 22.000; 30.000 (Sudan)  Судан
10°17′N 30°0′E / 10.283° СГШ; 30.000° ИГД / 10.283; 30.000 (South Sudan)  Јужен Судан
4°13′N 30°0′E / 4.217° СГШ; 30.000° ИГД / 4.217; 30.000 (Democratic Republic of the Congo)  ДР Конго
0°51′N 30°0′E / 0.850° СГШ; 30.000° ИГД / 0.850; 30.000 (Uganda)  Уганда
1°26′S 30°0′E / 1.433° ЈГШ; 30.000° ИГД / -1.433; 30.000 (Rwanda)  Руанда Западно од Кигали
2°21′S 30°0′E / 2.350° ЈГШ; 30.000° ИГД / -2.350; 30.000 (Burundi)  Бурунди
4°18′S 30°0′E / 4.300° ЈГШ; 30.000° ИГД / -4.300; 30.000 (Tanzania)  Танзанија
6°29′S 30°0′E / 6.483° ЈГШ; 30.000° ИГД / -6.483; 30.000 (Lake Tanganyika) Тангањика
7°8′S 30°0′E / 7.133° ЈГШ; 30.000° ИГД / -7.133; 30.000 (Democratic Republic of the Congo)  ДР Конго
8°19′S 30°0′E / 8.317° ЈГШ; 30.000° ИГД / -8.317; 30.000 (Zambia)  Замбија
15°38′S 30°0′E / 15.633° ЈГШ; 30.000° ИГД / -15.633; 30.000 (Zimbabwe)  Зимбабве
22°13′S 30°0′E / 22.217° ЈГШ; 30.000° ИГД / -22.217; 30.000 (South Africa)  ЈАР Лимпопо,Мпумаланга,Квазулу-Натал, Источен Кејп
31°18′S 30°0′E / 31.300° ЈГШ; 30.000° ИГД / -31.300; 30.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
60°0′S 30°0′E / 60.000° ЈГШ; 30.000° ИГД / -60.000; 30.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
69°18′S 30°0′E / 69.300° ЈГШ; 30.000° ИГД / -69.300; 30.000 (Antarctica) Антарктик Земја на Кралицата Мод, присвоена од  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]