125. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
125°
125. источен меридијан

125. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Австралија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

125. источен меридијан образува голема кружница со 55. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи на југ кон Јужниот Пол, 125. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 125°0′E / 90.000° СГШ; 125.000° ИГД / 90.000; 125.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
77°48′N 125°0′E / 77.800° СГШ; 125.000° ИГД / 77.800; 125.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
73°40′N 125°0′E / 73.667° СГШ; 125.000° ИГД / 73.667; 125.000 (Russia)  Русија Јакутија — островите Делта на Лена и копното, Амурска област — од 55°52′N 125°0′E / 55.867° СГШ; 125.000° ИГД / 55.867; 125.000 (Amur Oblast)
53°12′N 125°0′E / 53.200° СГШ; 125.000° ИГД / 53.200; 125.000 (China)  Кина Хејлунгѓанг, Внатрешна Монголија — од 51°32′N 125°0′E / 51.533° СГШ; 125.000° ИГД / 51.533; 125.000 (Inner Mongolia), Хејлунгќанг — од 49°11′N 125°0′E / 49.183° СГШ; 125.000° ИГД / 49.183; 125.000 (Heilongjiang), Ќилин — од 45°29′N 125°0′E / 45.483° СГШ; 125.000° ИГД / 45.483; 125.000 (Jilin), Љаонинг — од 42°35′N 125°0′E / 42.583° СГШ; 125.000° ИГД / 42.583; 125.000 (Liaoning)
40°28′N 125°0′E / 40.467° СГШ; 125.000° ИГД / 40.467; 125.000 (North Korea) Северна Кореја ДНР Кореја
39°38′N 125°0′E / 39.633° СГШ; 125.000° ИГД / 39.633; 125.000 (Yellow Sea) Жолто Море Корејски Залив
38°39′N 125°0′E / 38.650° СГШ; 125.000° ИГД / 38.650; 125.000 (North Korea) Северна Кореја ДНР Кореја Островот Сокдо и копното
38°4′N 125°0′E / 38.067° СГШ; 125.000° ИГД / 38.067; 125.000 (Yellow Sea) Жолто Море
37°57′N 125°0′E / 37.950° СГШ; 125.000° ИГД / 37.950; 125.000 (North Korea) Северна Кореја ДНР Кореја
37°55′N 125°0′E / 37.917° СГШ; 125.000° ИГД / 37.917; 125.000 (Yellow Sea) Жолто Море
37°49′N 125°0′E / 37.817° СГШ; 125.000° ИГД / 37.817; 125.000 (North Korea) Северна Кореја ДНР Кореја Остров Кириндо
37°47′N 125°0′E / 37.783° СГШ; 125.000° ИГД / 37.783; 125.000 (Yellow Sea) Жолто Море Минува западно од Гагеодо,  Јужна Кореја (при 34°4′N 125°5′E / 34.067° СГШ; 125.083° ИГД / 34.067; 125.083 (Gageodo))
33°17′N 125°0′E / 33.283° СГШ; 125.000° ИГД / 33.283; 125.000 (East China Sea) Источнокинеско Море Минува западно од Шимоџишима, Јапонија (при 24°49′N 125°8′E / 24.817° СГШ; 125.133° ИГД / 24.817; 125.133 (Shimojishima)), минува источно од островот Тарамаџима, Јапонија (при 24°39′N 124°43′E / 24.650° СГШ; 124.717° ИГД / 24.650; 124.717 (Taramajima))
24°40′N 125°0′E / 24.667° СГШ; 125.000° ИГД / 24.667; 125.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан Филипинско Море
12°40′N 125°0′E / 12.667° СГШ; 125.000° ИГД / 12.667; 125.000 (Philippines) Филипини Филипини Островите Самар и Лејте
10°23′N 125°0′E / 10.383° СГШ; 125.000° ИГД / 10.383; 125.000 (Sogod Bay) Согодски Залив
10°10′N 125°0′E / 10.167° СГШ; 125.000° ИГД / 10.167; 125.000 (Philippines) Филипини Филипини Островот Лејте
10°2′N 125°0′E / 10.033° СГШ; 125.000° ИГД / 10.033; 125.000 (Bohol Sea) Бохолско Море
8°56′N 125°0′E / 8.933° СГШ; 125.000° ИГД / 8.933; 125.000 (Philippines) Филипини Филипини Островот Минданао
5°52′N 125°0′E / 5.867° СГШ; 125.000° ИГД / 5.867; 125.000 (Celebes Sea) Целебеско Море
1°45′N 125°0′E / 1.750° СГШ; 125.000° ИГД / 1.750; 125.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Сулавеси
1°7′N 125°0′E / 1.117° СГШ; 125.000° ИГД / 1.117; 125.000 (Molucca Sea) Молучко Море
1°44′S 125°0′E / 1.733° ЈГШ; 125.000° ИГД / -1.733; 125.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Талиабу
1°57′S 125°0′E / 1.950° ЈГШ; 125.000° ИГД / -1.950; 125.000 (Banda Sea) Бандско Море
8°10′S 125°0′E / 8.167° ЈГШ; 125.000° ИГД / -8.167; 125.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Алор
8°21′S 125°0′E / 8.350° ЈГШ; 125.000° ИГД / -8.350; 125.000 (Savu Sea) Савуанско Море
8°54′S 125°0′E / 8.900° ЈГШ; 125.000° ИГД / -8.900; 125.000 (Timor-Leste)  Источен Тимор Островот Тимор
9°2′S 125°0′E / 9.033° ЈГШ; 125.000° ИГД / -9.033; 125.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Тимор
9°12′S 125°0′E / 9.200° ЈГШ; 125.000° ИГД / -9.200; 125.000 (Timor-Leste)  Источен Тимор Островот Тимор
9°17′S 125°0′E / 9.283° ЈГШ; 125.000° ИГД / -9.283; 125.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Тимор
9°32′S 125°0′E / 9.533° ЈГШ; 125.000° ИГД / -9.533; 125.000 (Timor Sea) Тиморско Море
12°26′S 125°0′E / 12.433° ЈГШ; 125.000° ИГД / -12.433; 125.000 (Indian Ocean) Индиски Океан
15°6′S 125°0′E / 15.100° ЈГШ; 125.000° ИГД / -15.100; 125.000 (Australia) Австралија Австралија Западна АвстралијаМаретски Острови и копното
32°46′S 125°0′E / 32.767° ЈГШ; 125.000° ИГД / -32.767; 125.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Австралиските власти го сметаат за дел од Јужниот Океан[1][2]
60°0′S 125°0′E / 60.000° ЈГШ; 125.000° ИГД / -60.000; 125.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
66°17′S 125°0′E / 66.283° ЈГШ; 125.000° ИГД / -66.283; 125.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Darby, Andrew (22 December 2003). „Canberra all at sea over position of Southern Ocean“. The Age. Посетено на 13 January 2013.
  2. „Indian Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 13 January 2013.