130. источен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
130°
130. источен меридијан

130. источен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Азија, Австралија, Индискиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

130. источен меридијан образува голема кружница со 50. западен меридијан.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и тргнувајќи од југ кон Јужниот Пол, 130. источен меридијан минува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 130°0′E / 90.000° СГШ; 130.000° ИГД / 90.000; 130.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
77°14′N 130°0′E / 77.233° СГШ; 130.000° ИГД / 77.233; 130.000 (Laptev Sea) Лаптевско Море
71°5′N 130°0′E / 71.083° СГШ; 130.000° ИГД / 71.083; 130.000 (Russia)  Русија Јакутија, Амурска област — од 55°44′N 130°0′E / 55.733° СГШ; 130.000° ИГД / 55.733; 130.000 (Amur Oblast)
49°0′N 130°0′E / 49.000° СГШ; 130.000° ИГД / 49.000; 130.000 (China)  Кина Хејлунгќанг, Ќилин — од 43°51′N 130°0′E / 43.850° СГШ; 130.000° ИГД / 43.850; 130.000 (Jilin)
42°58′N 130°0′E / 42.967° СГШ; 130.000° ИГД / 42.967; 130.000 (North Korea) Северна Кореја ДНР Кореја
42°0′N 130°0′E / 42.000° СГШ; 130.000° ИГД / 42.000; 130.000 (Sea of Japan) Јапонско Море
33°27′N 130°0′E / 33.450° СГШ; 130.000° ИГД / 33.450; 130.000 (Japan) Јапонија Островот Кјушу, Сага, Нагасаки — од 33°2′N 130°0′E / 33.033° СГШ; 130.000° ИГД / 33.033; 130.000 (Nagasaki)
32°45′N 130°0′E / 32.750° СГШ; 130.000° ИГД / 32.750; 130.000 (East China Sea) Источнокинеско Море
32°23′N 130°0′E / 32.383° СГШ; 130.000° ИГД / 32.383; 130.000 (Japan) Јапонија Остѕровот Шимошима, Кумамото (префектура)
32°14′N 130°0′E / 32.233° СГШ; 130.000° ИГД / 32.233; 130.000 (East China Sea) Источнокинеско Море Минува источно од Кошикиџимски Острови, Кагошима, Јапонија (при 31°49′N 129°56′E / 31.817° СГШ; 129.933° ИГД / 31.817; 129.933 (Koshikijima Islands)), источно од Курошима, Кагошима, Јапонија (при 31°49′N 129°57′E / 31.817° СГШ; 129.950° ИГД / 31.817; 129.950 (Kuroshima)), западно од Кучиноерабуџима, Кагошима, Јапонија (при 30°28′N 130°8′E / 30.467° СГШ; 130.133° ИГД / 30.467; 130.133 (Kuchinoerabujima))
30°0′N 130°0′E / 30.000° СГШ; 130.000° ИГД / 30.000; 130.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан источно од островот Кучиношима, Кагошима, Јапонија (при 29°57′N 129°56′E / 29.950° СГШ; 129.933° ИГД / 29.950; 129.933 (Kuchinoshima))
28°21′N 130°0′E / 28.350° СГШ; 130.000° ИГД / 28.350; 130.000 (Japan) Јапонија Островот Кикаи, Кагошима
28°18′N 130°0′E / 28.300° СГШ; 130.000° ИГД / 28.300; 130.000 (Pacific Ocean) Тихи Океан
0°14′N 130°0′E / 0.233° СГШ; 130.000° ИГД / 0.233; 130.000 (Halmahera Sea) Халмахерско Море Минува крај бројни мали острови на  Индонезија
1°45′S 130°0′E / 1.750° ЈГШ; 130.000° ИГД / -1.750; 130.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Мисул
2°1′S 130°0′E / 2.017° ЈГШ; 130.000° ИГД / -2.017; 130.000 (Ceram Sea) Серамско Море
2°59′S 130°0′E / 2.983° ЈГШ; 130.000° ИГД / -2.983; 130.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Серам
3°29′S 130°0′E / 3.483° ЈГШ; 130.000° ИГД / -3.483; 130.000 (Banda Sea) Бандско Море Минува низ Бандски Острови (при 4°33′S 130°0′E / 4.550° ЈГШ; 130.000° ИГД / -4.550; 130.000 (Banda Islands))
6°18′S 130°0′E / 6.300° ЈГШ; 130.000° ИГД / -6.300; 130.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Серуа,  Индонезија
6°19′S 130°0′E / 6.317° ЈГШ; 130.000° ИГД / -6.317; 130.000 (Banda Sea) Бандско Море
7°42′S 130°0′E / 7.700° ЈГШ; 130.000° ИГД / -7.700; 130.000 (Indonesia)  Индонезија Островот Давера
7°44′S 130°0′E / 7.733° ЈГШ; 130.000° ИГД / -7.733; 130.000 (Timor Sea) Тиморско Море Минува западно од Батерст, Северна Територија, Австралија Австралија (при 11°47′S 130°1′E / 11.783° ЈГШ; 130.017° ИГД / -11.783; 130.017 (Bathurst Island))
13°31′S 130°0′E / 13.517° ЈГШ; 130.000° ИГД / -13.517; 130.000 (Australia) Австралија Австралија Северна Територија, Јужна Австралија — од 26°0′S 130°0′E / 26.000° ЈГШ; 130.000° ИГД / -26.000; 130.000 (South Australia)
31°35′S 130°0′E / 31.583° ЈГШ; 130.000° ИГД / -31.583; 130.000 (Indian Ocean) Индиски Океан Австралиските власти го сметаат за дел од Јужниот Океан[1][2]
60°0′S 130°0′E / 60.000° ЈГШ; 130.000° ИГД / -60.000; 130.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
65°59′S 130°0′E / 65.983° ЈГШ; 130.000° ИГД / -65.983; 130.000 (Antarctica) Антарктик Австралиска Антарктичка Територија, присвоена од Австралија Австралија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Darby, Andrew (22 December 2003). „Canberra all at sea over position of Southern Ocean“. The Age. Посетено на 13 January 2013.
  2. „Indian Ocean“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 13 January 2013.