15. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
15°
15. јужен напоредник

15. јужен напоредник (15° ЈГШ) — напоредник кој се протега на 15 степени јужно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Атлантскиот Океан, Африка, Индискиот Океан, Австралазија, Тихиот Океан и Јужна Америка.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 15° ЈГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија и океан Белешки
15°0′S 0°0′E / 15.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -15.000; 0.000 (нулти меридијан) Атлантски Океан
15°0′S 12°9′E / 15.000° ЈГШ; 12.150° ИГД / -15.000; 12.150 (Ангола)  Ангола
15°0′S 22°0′E / 15.000° ЈГШ; 22.000° ИГД / -15.000; 22.000 (Замбија)  Замбија
15°0′S 30°13′E / 15.000° ЈГШ; 30.217° ИГД / -15.000; 30.217 (Мозамбик)  Мозамбик
15°0′S 34°37′E / 15.000° ЈГШ; 34.617° ИГД / -15.000; 34.617 (Малави)  Малави
15°0′S 35°52′E / 15.000° ЈГШ; 35.867° ИГД / -15.000; 35.867 (Мозамбик)  Мозамбик
15°0′S 40°39′E / 15.000° ЈГШ; 40.650° ИГД / -15.000; 40.650 (Индиски Океан) Индиски Океан Мозамбички Проток — минува веднаш северно од островот Мозамбик
15°0′S 47°13′E / 15.000° ЈГШ; 47.217° ИГД / -15.000; 47.217 (Мадагаскар) Мадагаскар Мадагаскар
15°0′S 50°20′E / 15.000° ЈГШ; 50.333° ИГД / -15.000; 50.333 (Индиски Океан) Индиски Океан
15°0′S 124°54′E / 15.000° ЈГШ; 124.900° ИГД / -15.000; 124.900 (Австралија) Австралија Австралија Западна Австралија — минува низ островот Коронејшн, заливот Принц Фредерик и Кембричкиот Залив
Северна Територија
15°0′S 135°31′E / 15.000° ЈГШ; 135.517° ИГД / -15.000; 135.517 (Карпентариски Залив) Индиски Океан Карпентариски Залив
15°0′S 141°40′E / 15.000° ЈГШ; 141.667° ИГД / -15.000; 141.667 (Австралија) Австралија Австралија Квинсленд
15°0′S 145°20′E / 15.000° ЈГШ; 145.333° ИГД / -15.000; 145.333 (Корално Море) Тихи Океан Корално Море
15°0′S 166°35′E / 15.000° ЈГШ; 166.583° ИГД / -15.000; 166.583 (Вануату)  Вануату Островот Еспириту Санто — минува низ Големиот Залив
15°0′S 167°3′E / 15.000° ЈГШ; 167.050° ИГД / -15.000; 167.050 (Корелно Море) Тихи Океан Корално Море
15°0′S 168°6′E / 15.000° ЈГШ; 168.100° ИГД / -15.000; 168.100 (Вануату)  Вануату Островот Маево
15°0′S 168°8′E / 15.000° ЈГШ; 168.133° ИГД / -15.000; 168.133 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш јужно од атолот Матаива,  Француска Полинезија
15°0′S 148°17′W / 15.000° ЈГШ; 148.283° ЗГД / -15.000; -148.283 (Француска Полинезија)  Француска Полинезија Минува низ атолите Тикехау и Рангироа
15°0′S 147°35′W / 15.000° ЈГШ; 147.583° ЗГД / -15.000; -147.583 (Тихи Океан) Тихи Океан минува веднаш северно од атолот Арутуа,  Француска Полинезија
минува веднаш јужно од островот Тикеи,  Француска Полинезија
минува веднаш јужно од атолот Пука-Пука,  Француска Полинезија
15°0′S 75°28′W / 15.000° ЈГШ; 75.467° ЗГД / -15.000; -75.467 (Перу)  Перу
15°0′S 69°21′W / 15.000° ЈГШ; 69.350° ЗГД / -15.000; -69.350 (Боливија)  Боливија
15°0′S 60°24′W / 15.000° ЈГШ; 60.400° ЗГД / -15.000; -60.400 (Бразил)  Бразил Мато Гросо
Гојас — во должина од 12 км
Мато гросо — во должина од 8 км
Гојас
Минас Жераис
Баија
Минас Жераис
Баија
15°0′S 39°0′W / 15.000° ЈГШ; 39.000° ЗГД / -15.000; -39.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]