45. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
45°
45. западен меридијан

45. западен меридијан (45° ЗГД) — меридијан кој се протега од Северниот Пол преку Атлантскиот Океан, Гренланд, повторно Атлантскиот Океан, Јужна Америка до Јужниот Океан, и од Антарктикот до Јужниот Пол.

Меридијанот во Гренланд служи како граница помеѓу општините Касуитсуп, Кеката и Сермерсок и националниот парк Североисточен Гренланд.

45° ЗГД образува голема кружница со 135-тиот источен меридијан (135° ИГД).
Одејќи од Северниот Пол кон Јужниот Пол, 45-тиот западен меридијан минува низ:

Координати Земја, територија, море Белешки
90°0′N 45°0′W / 90.000° СГШ; 45.000° ЗГД / 90.000; -45.000 (Северноледен Океан) Северноледен Океан
83°41′N 45°0′W / 83.683° СГШ; 45.000° ЗГД / 83.683; -45.000 (Линколново Море) Линколново Море
83°8′N 45°0′W / 83.133° СГШ; 45.000° ЗГД / 83.133; -45.000 (Гренланд)  Гренланд
82°51′N 45°0′W / 82.850° СГШ; 45.000° ЗГД / 82.850; -45.000 (фјорд Ј.П. Кох) фјордот Ј.П. Кох
82°46′N 45°0′W / 82.767° СГШ; 45.000° ЗГД / 82.767; -45.000 (Greenland)  Гренланд
82°36′N 45°0′W / 82.600° СГШ; 45.000° ЗГД / 82.600; -45.000 (фјорд Норденшелд) фјордот Норденшелд
82°31′N 45°0′W / 82.517° СГШ; 45.000° ЗГД / 82.517; -45.000 (Гренланд)  Гренланд островот Нерсова Земја
82°3′N 45°0′W / 82.050° СГШ; 45.000° ЗГД / 82.050; -45.000 (фјорд Викторија) фјордот Викторија
81°46′N 45°0′W / 81.767° СГШ; 45.000° ЗГД / 81.767; -45.000 (Greenland)  Гренланд
60°5′N 45°0′W / 60.083° СГШ; 45.000° ЗГД / 60.083; -45.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
1°17′S 45°0′W / 1.283° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -1.283; -45.000 (Brazil)  Бразил Марањао - островот Миринзал
1°24′S 45°0′W / 1.400° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -1.400; -45.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
1°30′S 45°0′W / 1.500° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -1.500; -45.000 (Бразил)  Бразил Марањао
Пјауи
Баија
Минаш Жераис
Сао Паоло
23°24′S 45°0′W / 23.400° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -23.400; -45.000 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
60°0′S 45°0′W / 60.000° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -60.000; -45.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
60°40′S 45°0′W / 60.667° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -60.667; -45.000 (Јужни Оркниски Острови) Јужни Оркниски Острови Пауелов Остров - полагаат право  Аргентина и  Обединето Кралство
60°43′S 45°0′W / 60.717° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -60.717; -45.000 (Јужен Океан) Јужен Океан
78°15′S 45°0′W / 78.250° ЈГШ; 45.000° ЗГД / -78.250; -45.000 (Антарктик) Антарктик Полагаат право  Аргентина и  Обединето Кралство

Поврзано[уреди | уреди извор]