65. јужен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
65°
65. јужен напоредник
Карта на сите координати: OpenStreetMap 
Преземи координати како: KML · GPX

65. јужен напоредникнапоредник што е 65 степени јужно од Земјината екваторска рамнина. Го минува Јужниот Океан и Антарктикот.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 22 часа и 02 минути за време на декемвриската долгодневница и 3 часа и 35 минути за време на јунската краткодневница.[1]

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од главниот меридијан и упатувајќи се кон исток, 65° јужен напоредник поминува низ:

Координати Континент или океан Забелешки
65°0′S 0°0′E / 65.000° ЈГШ; 0.000° ИГД / -65.000; 0.000 (Prime Meridian) Јужен Океан Јужно од Атлантскиот Океан
65°0′S 20°0′E / 65.000° ЈГШ; 20.000° ИГД / -65.000; 20.000 (Southern Ocean / South of the Indian Ocean) Јужно од Индискиот Океан
65°0′S 147°0′E / 65.000° ЈГШ; 147.000° ИГД / -65.000; 147.000 (Southern Ocean / South of the Pacific Ocean) Јужно од Тихиот Океан
65°0′S 67°16′W / 65.000° ЈГШ; 67.267° ЗГД / -65.000; -67.267 (Southern Ocean / South of the Atlantic Ocean) Јужно од Атлантскиот Океан
65°0′S 63°12′W / 65.000° ЈГШ; 63.200° ЗГД / -65.000; -63.200 (Antarctica) Антарктик Антарктички Полуостров,  Аргентина,  Чиле и  Обединето Кралство имаат територијални претензии
65°0′S 59°3′W / 65.000° ЈГШ; 59.050° ЗГД / -65.000; -59.050 (Southern Ocean) Јужен Океан Јужно од Атлантскиот Океан

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Daylight or Darkness Duration Table for One Year“. aa.usno.navy.mil. Архивирано од изворникот на 2016-10-12. Посетено на 2016-08-30.