30. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
30°
30. северен напоредник

30. северен напоредник (30° СГШ) — напоредник кој се протега 60 степени северно од Земјината екваторската рамнина. Се протега една третина помеѓу екваторот и Северниот Пол и минува низ Африка, Азија, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Овој напоредник е приближната јужна граница на т.н. „коњски ширини“ на северната полутопка, што значи дека голем дел од копнената маса која е во допир со него има пустинска или полупустинска клима. Доколку постои ветер кој би дувал од водните површини, тогаш подрачјето веројатно би било супстропско.

На оваа географска ширина, сонцето грее 14 часа и 5 минути за време на летната долгодневица, а 10 часа и 13 минути за време на зимската краткодневица.[1]

На оваа ширина:

  • еден степен = 96.49 км
  • една минута = 1.61 км
  • една секунда = 26.80 м

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, 30° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
30°0′N 0°0′E / 30.000° СГШ; 0.000° ИГД / 30.000; 0.000 (нулти меридијан)  Алжир
30°0′N 9°28′E / 30.000° СГШ; 9.467° ИГД / 30.000; 9.467 (Либија)  Либија
30°0′N 24°56′E / 30.000° СГШ; 24.933° ИГД / 30.000; 24.933 (Египет) Египет Египет
30°0′N 34°32′E / 30.000° СГШ; 34.533° ИГД / 30.000; 34.533 (Израел) Израел Израел
30°0′N 35°11′E / 30.000° СГШ; 35.183° ИГД / 30.000; 35.183 (Јордан)  Јордан
30°0′N 38°0′E / 30.000° СГШ; 38.000° ИГД / 30.000; 38.000 (Саудиска Арабија)  Саудиска Арабија
30°0′N 43°38′E / 30.000° СГШ; 43.633° ИГД / 30.000; 43.633 (Ирак) Ирак Ирак
30°0′N 47°9′E / 30.000° СГШ; 47.150° ИГД / 30.000; 47.150 (Кувајт)  Кувајт копното и островот Варба
30°0′N 48°9′E / 30.000° СГШ; 48.150° ИГД / 30.000; 48.150 (Персиски Залив) Персиски Залив
30°0′N 48°16′E / 30.000° СГШ; 48.267° ИГД / 30.000; 48.267 (Ирак) Ирак Ирак
30°0′N 48°27′E / 30.000° СГШ; 48.450° ИГД / 30.000; 48.450 (Иран) Иран Иран
30°0′N 48°40′E / 30.000° СГШ; 48.667° ИГД / 30.000; 48.667 (Персиски Залив) Персиски Залив
30°0′N 49°33′E / 30.000° СГШ; 49.550° ИГД / 30.000; 49.550 (Иран) Иран Иран во должина од ~2 км
30°0′N 49°34′E / 30.000° СГШ; 49.567° ИГД / 30.000; 49.567 (Персиски Залив) Персиски Залив
30°0′N 50°9′E / 30.000° СГШ; 50.150° ИГД / 30.000; 50.150 (Иран) Иран Иран
30°0′N 61°0′E / 30.000° СГШ; 61.000° ИГД / 30.000; 61.000 (Авганистан) Авганистан Авганистан
30°0′N 66°19′E / 30.000° СГШ; 66.317° ИГД / 30.000; 66.317 (Пакистан)  Пакистан Белуџистан
Пенџаб
30°0′N 73°33′E / 30.000° СГШ; 73.550° ИГД / 30.000; 73.550 (Индија) Индија Индија Раџастан
Пенџаб
Харајана
Утар Прадеш
Утараканд
30°0′N 80°43′E / 30.000° СГШ; 80.717° ИГД / 30.000; 80.717 (Непал)    Непал
30°0′N 82°30′E / 30.000° СГШ; 82.500° ИГД / 30.000; 82.500 (Кина)  Кина Тибет
Сечуан
Чунгќинг
Хубеј
Хунан
Хубеј
Анхуеј
Ѓангси
Анхуеј
Џеѓанг — минува веднаш северно од градот Нингбо
30°0′N 121°38′E / 30.000° СГШ; 121.633° ИГД / 30.000; 121.633 (Источнокинеско Море) Источнокинеско Море Хангџоуански Залив
30°0′N 121°50′E / 30.000° СГШ; 121.833° ИГД / 30.000; 121.833 (Кина)  Кина Џеѓанг (островите Ѓинтанг, Џоушан и планината Путуо)
30°0′N 122°24′E / 30.000° СГШ; 122.400° ИГД / 30.000; 122.400 (Источнокинеско Море) Источнокинеско Море Хангџоуански Залив
30°0′N 129°55′E / 30.000° СГШ; 129.917° ИГД / 30.000; 129.917 (Јапонија) Јапонија островот Кучиношима
30°0′N 129°55′E / 30.000° СГШ; 129.917° ИГД / 30.000; 129.917 (Тихи Океан) Тихи Океан
30°0′N 115°48′W / 30.000° СГШ; 115.800° ЗГД / 30.000; -115.800 (Мексико)  Мексико Долна Калифорнија
30°0′N 114°32′W / 30.000° СГШ; 114.533° ЗГД / 30.000; -114.533 (Калифорниски Залив) Калифорниски Залив
30°0′N 112°44′W / 30.000° СГШ; 112.733° ЗГД / 30.000; -112.733 (Мексико)  Мексико
30°0′N 104°41′W / 30.000° СГШ; 104.683° ЗГД / 30.000; -104.683 (САД)  САД Тексас
Луизијана — минува веднаш северно од Њу Орлеанс
30°0′N 89°27′W / 30.000° СГШ; 89.450° ЗГД / 30.000; -89.450 (Мексикански Залив) Мексикански Залив
30°0′N 88°50′W / 30.000° СГШ; 88.833° ЗГД / 30.000; -88.833 (САД)  САД Луизијана — островите Шандлер
30°0′N 88°50′W / 30.000° СГШ; 88.833° ЗГД / 30.000; -88.833 (Мексикански Залив) Мексикански Залив
30°0′N 85°30′W / 30.000° СГШ; 85.500° ЗГД / 30.000; -85.500 (САД)  САД Флорида
30°0′N 84°22′W / 30.000° СГШ; 84.367° ЗГД / 30.000; -84.367 (Мексикански Залив) Мексикански Залив заливот Апалачи
30°0′N 83°51′W / 30.000° СГШ; 83.850° ЗГД / 30.000; -83.850 (САД)  САД Флорида
30°0′N 81°19′W / 30.000° СГШ; 81.317° ЗГД / 30.000; -81.317 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
30°0′N 9°43′W / 30.000° СГШ; 9.717° ЗГД / 30.000; -9.717 (Мароко) Мароко Мароко
30°0′N 5°8′W / 30.000° СГШ; 5.133° ЗГД / 30.000; -5.133 (Алжир)  Алжир

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2019-10-12. Посетено на 2014-09-16.