25. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
25°
25. северен напоредник
In Africa, the parallel defines part of the border between Mauritania and Mali.

25. северен напоредник (25° СГШ) — напоредник кој се протега на 25 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Африка, Азија, Индискиот Океан, Тихиот Океан, Северна Америка и Атлантскиот Океан.

Најсеверниот дел од границата помеѓу Мавританија и Мали е определен од овој напоредник.[1]

На оваа географска ширина сонцето е видливо 13 часа и 42 минути за време на летната долгодневица и 10 часа и 35 минути за време на зимската краткодневница.[2]

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 25° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
25°0′N 0°0′E / 25.000° СГШ; 0.000° ИГД / 25.000; 0.000 (нулти меридијан)  Алжир
25°0′N 10°2′E / 25.000° СГШ; 10.033° ИГД / 25.000; 10.033 (Либија)  Либија
25°0′N 25°0′E / 25.000° СГШ; 25.000° ИГД / 25.000; 25.000 (Египет) Египет Египет
25°0′N 34°57′E / 25.000° СГШ; 34.950° ИГД / 25.000; 34.950 (Црвено Море) Црвено Море
25°0′N 37°17′E / 25.000° СГШ; 37.283° ИГД / 25.000; 37.283 (Саудиска Арабија)  Саудиска Арабија
25°0′N 50°38′E / 25.000° СГШ; 50.633° ИГД / 25.000; 50.633 (Персиски Залив) Персиски Залив Бахреински Залив
25°0′N 50°48′E / 25.000° СГШ; 50.800° ИГД / 25.000; 50.800 (Катар) Катар Катар
25°0′N 51°38′E / 25.000° СГШ; 51.633° ИГД / 25.000; 51.633 (Персиски Залив) Персиски Залив
25°0′N 55°3′E / 25.000° СГШ; 55.050° ИГД / 25.000; 55.050 (Обединети Арапски Емирати)  ОАР
25°0′N 56°22′E / 25.000° СГШ; 56.367° ИГД / 25.000; 56.367 (Индиски Океан) Индиски Океан Арапско Море
25°0′N 66°42′E / 25.000° СГШ; 66.700° ИГД / 25.000; 66.700 (Пакистан)  Пакистан Белуџистан — во должина од 16 км
Синд — минува веднаш северно од Карачи
25°0′N 70°55′E / 25.000° СГШ; 70.917° ИГД / 25.000; 70.917 (Индија) Индија Индија Раџастан
Мадја Прадеш
Утар Прадеш
Бихар
Џарканд
Западен Бенгал
25°0′N 88°24′E / 25.000° СГШ; 88.400° ИГД / 25.000; 88.400 (Вангладеш)  Бангладеш
25°0′N 92°25′E / 25.000° СГШ; 92.417° ИГД / 25.000; 92.417 (Индија) Индија Индија Асам
Манипур
25°0′N 94°43′E / 25.000° СГШ; 94.717° ИГД / 25.000; 94.717 (Мјанмар)  Бурма
25°0′N 97°43′E / 25.000° СГШ; 97.717° ИГД / 25.000; 97.717 (Кина)  Кина Јунан — минува веднаш јужно од Кунминг
Гуејџоу
Гуангси
ХУнан
Гуангдунг
Ѓангси
Фуѓен
25°0′N 118°59′E / 25.000° СГШ; 118.983° ИГД / 25.000; 118.983 (Јужнокинеско Море) Јужнокинеско Море Тајвански Проток
25°0′N 121°1′E / 25.000° СГШ; 121.017° ИГД / 25.000; 121.017 (Тајван)  Тајван Островот Тајван (полага право  Кина) — минува веднаш јужно од Тајпеј
25°0′N 121°59′E / 25.000° СГШ; 121.983° ИГД / 25.000; 121.983 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува веднаш северно од Мијако Џима, Јапонија
Минува веднаш северно од Иво Џима, Јапонија
25°0′N 168°0′W / 25.000° СГШ; 168.000° ЗГД / 25.000; -168.000 (САД)  САД Минува низ островчето Литл Рок, Гарденер Пинаклс, Хаваи
25°0′N 168°0′W / 25.000° СГШ; 168.000° ЗГД / 25.000; -168.000 (Тихи Океан) Тихи Океан
25°0′N 112°12′W / 25.000° СГШ; 112.200° ЗГД / 25.000; -112.200 (Мексико)  Мексико Островот Магдалена
Копно на Јужна Долна Калифорнија
остовот Сан Хосе
25°0′N 110°34′W / 25.000° СГШ; 110.567° ЗГД / 25.000; -110.567 (Калифорниски Залив) Калифорниски Залив
25°0′N 108°13′W / 25.000° СГШ; 108.217° ЗГД / 25.000; -108.217 (Мексико)  Мексико Остров Алтамура
Остров Талчичитле
Синалоа
Дуранго
Коавила
Нов Леон
Тамаулипас
25°0′N 97°32′W / 25.000° СГШ; 97.533° ЗГД / 25.000; -97.533 (Мексикански Залив) Мексикански Залив
25°0′N 80°32′W / 25.000° СГШ; 80.533° ЗГД / 25.000; -80.533 (САД)  САД Островот Ки Ларго, Флорида
25°0′N 80°31′W / 25.000° СГШ; 80.517° ЗГД / 25.000; -80.517 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Флоридски Проток
25°0′N 78°10′W / 25.000° СГШ; 78.167° ЗГД / 25.000; -78.167 (Бахами)  Бахами Островот Андрос
25°0′N 77°57′W / 25.000° СГШ; 77.950° ЗГД / 25.000; -77.950 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
25°0′N 77°33′W / 25.000° СГШ; 77.550° ЗГД / 25.000; -77.550 (Бахами)  Бахами Островот Њу Провиденс — минува веднаш јужно од Насау
25°0′N 77°20′W / 25.000° СГШ; 77.333° ЗГД / 25.000; -77.333 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
25°0′N 76°9′W / 25.000° СГШ; 76.150° ЗГД / 25.000; -76.150 (Бахами)  Бахами Островот Ељутера
25°0′N 76°8′W / 25.000° СГШ; 76.133° ЗГД / 25.000; -76.133 (Атлантски Океан) Атлантски Океан
25°0′N 14°50′W / 25.000° СГШ; 14.833° ЗГД / 25.000; -14.833 (Западна Сахара) Западна Сахара Полагаат право Мароко Мароко и  САДР
25°0′N 12°0′W / 25.000° СГШ; 12.000° ЗГД / 25.000; -12.000 (Мавританија)  Мавританија
25°0′N 6°34′W / 25.000° СГШ; 6.567° ЗГД / 25.000; -6.567 (граница Мавританија-Мали) Граница  Мавританија -  Мали
25°0′N 4°49′W / 25.000° СГШ; 4.817° ЗГД / 25.000; -4.817 (Алжир)  Алжир

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brownlie, Ian (1979). African Boundaries: A Legal and Diplomatic Encyclopedia. Institute for International Affairs, Hurst and Co. стр. 406–415.
  2. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2019. Посетено на 10 март 2021.