Западна полутопка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западната полутопка на карта на светот, обележана со жолто.
Карта на западната полутопка

Западна полутопка (или западна хемисфера[1]) е георгафски поим за една половина од Земјата која се наоѓа западно од нултиот меридијан (кој минува низ Гринич во Лондон). Другата половина се нарекува источна полутопка.[2].

При одредувањето на источна или западна полутопка, потребно е да се избере произволен меридијан и обратен меридијан на другата страна на земјината топка. За оваа цел обично се користи нултиот меридијан (0°) кој минува низ Гринич; this is used to define the Меѓународната датумска граница (наречена „краен меридијан“) на обратната страна на 180° ИГШ. Во потесна географска смисла, во оваа полутопка спаѓаат само континентите на Америка, но во поширока смисла тука влегуваат и западните делови на Европа и Африка, најисточниот врв на Русија, многу територии во Океанија и дел од Антарктикот, но без делот од Алеутските Острови до југозападниот дел на копнена Алјаска. Понекогаш се користат меридијаните 20° ИГД и обратниот 160° ИГД,[3], каде не се вбројува континентална Европа и Африка, мал дел од Североисточен Гренланд и повеќе територии во источна Русија и Океанија (на пр. Нов Зеланд).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „„хемисфера". Лексикон на Набу речник. Набу речник. 2008. Посетено на 29 декември 2010. (македонски)
  2. Географска ширина и должина“ - Енциклопедија Британија. 2006. Chicago: Encyclopædia Britannica, Inc. (англиски)
  3. "Western Hemisphere". Merriam-Webster's Geographical Dictionary, III изд. 2001. Springfield, MA: Merriam-Webster, Inc., стр. 1294.

Координати: 0°N 90°W / 0° N; 90° W / 0; -90