Алеутски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алеутски Острови
Aleutian Islands
Алеутские острова
Географија
Место Тихи Океан, Берингово Море
Вкупно острови >300
Поважни острови Унимак, Уналаска, Адак
Површина 6.821[1] sq ми
Должина 1.200 mi (1.900 км)
Управа
САД, Руска Федерација Алјаска, Камчатски Крај
Најголемо нас. место Уналаска (нас. 4.283)
Демографија
Население 8.162 (2000)
Народности Алеути
Алеутските Острови од семирот

Алеутски острови (англиски: Aleutian Islands, руски: Алеутские острова), или скратено Алеутиархипелаг со околу 150 острови во Беринговото Море, кои се од вулканско потекло. Се наоѓаат на северозападниот брег на Северна Америка меѓу Алјаска и Камчатка. Островите им припаѓаат на САД и Русија[1]. Површината на Алеутските Острови е околу 17.766 км², и на нив живеат околу 15.000 жители. Развиен е ловот и риболовот. Тука се наоѓа голема воздухопловна и војна поморска база. Највисока точка е вулканот Шишалдин (2.857 м).

Клима[уреди | уреди извор]

Климата на Алеутските Острови е субполарна, со океанско влијание. Просечните температури се -1 °C во јануари и 9 °C во јули.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 The Editors of Encyclopædia Britannica (18 декември 2015). „Aleutian Islands“. Encyclopædia Britannica. https://www.britannica.com/place/Aleutian-Islands. посет. 6 февруари 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]