Прејди на содржината

20. западен меридијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
20°
20. западен меридијан

20. западен меридијанмеридијан со должина која се протега од Северниот Пол преку Северноледениот Океан, Гренланд, Исланд, Атлантскиот Океан, Јужниот Океан и Антарктикот до Јужниот Пол.

20. западен меридијан образува голема кружница со 160. источен меридијан.

На Антарктикот, меридијанот ја дефинира границата меѓу Британската Антарктичка територија и Земјата на Кралицата Мод. Помеѓу 5. северен напоредник и 60. јужен напоредник ја образува источната граница на Латиноамериканската зона без јадрено оружје.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од Северниот Пол и упатувајќи се јужно кон Јужниот Пол, 20. западен меридијан поминува низ:

Координати Држава, територија или море Белешки
90°0′N 20°0′W / 90.000° СГШ; 20.000° ЗГД / 90.000; -20.000 (Arctic Ocean) Северноледен Океан
81°33′N 20°0′W / 81.550° СГШ; 20.000° ЗГД / 81.550; -20.000 (Greenland)  Гренланд
78°49′N 20°0′W / 78.817° СГШ; 20.000° ЗГД / 78.817; -20.000 (Jokel Bay) Џокел
77°59′N 20°0′W / 77.983° СГШ; 20.000° ЗГД / 77.983; -20.000 (Greenland)  Гренланд Германска Земја
76°55′N 20°0′W / 76.917° СГШ; 20.000° ЗГД / 76.917; -20.000 (Dove Bay) Дов
76°15′N 20°0′W / 76.250° СГШ; 20.000° ЗГД / 76.250; -20.000 (Greenland)  Гренланд Копно, Кун и повторно низ копното
74°16′N 20°0′W / 74.267° СГШ; 20.000° ЗГД / 74.267; -20.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан Гренландско Море
66°2′N 20°0′W / 66.033° СГШ; 20.000° ЗГД / 66.033; -20.000 (Iceland)  Исланд
63°32′N 20°0′W / 63.533° СГШ; 20.000° ЗГД / 63.533; -20.000 (Atlantic Ocean) Атлантски Океан
60°0′S 20°0′W / 60.000° ЈГШ; 20.000° ЗГД / -60.000; -20.000 (Southern Ocean) Јужен Океан
73°25′S 20°0′W / 73.417° ЈГШ; 20.000° ЗГД / -73.417; -20.000 (Antarctica) Антарктик Границата меѓу присвоените територии на  Обединето Кралство и  Норвешка

Поврзано[уреди | уреди извор]