20. северен напоредник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линија преку Земјата
20°
20. северен напоредник
Напоредникот како дел од границата помеѓу Либија и Судан.

20. северен напоредник (20° СГШ) — напоредник кој се протега на 20 степени северно од Земјината екваторска рамнина. Минува низ Африка, Азија, Индискиот Океан, Тихиот Океан, Северна Африка, Карибите и Атлантскиот Океан.

Напоредникот исцртува дел од границата помеѓу Либија и Судан.[1] Во судан тој ја определува границата помеѓу вилаетите Северен вилает и Северен Дарфур.

На оваа географска ширина сонцето е видливо 13 часа и 21 минути за време на летната долгодневица и 10 часа и 55 минути за време на зимската краткодневница.[2]

На 21 јуни сонцето достигнува најголема висина од 93,44 степени, а на 21 декември се издигнува на 46,56.

Места[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, напоредникот 20° СГШ минува низ следниве места:

Координати Земја, територија или море Белешки
20°0′N 0°0′E / 20.000° СГШ; 0.000° ИГД / 20.000; 0.000 (нулти меридијан)  Мали
20°0′N 2°43′E / 20.000° СГШ; 2.717° ИГД / 20.000; 2.717 (Алжир)  Алжир
20°0′N 6°27′E / 20.000° СГШ; 6.450° ИГД / 20.000; 6.450 (Нигер)  Нигер
20°0′N 15°47′E / 20.000° СГШ; 15.783° ИГД / 20.000; 15.783 (Чад) Чад Чад
20°0′N 23°3′E / 20.000° СГШ; 23.050° ИГД / 20.000; 23.050 (Либија)  Либија
20°0′N 24°0′E / 20.000° СГШ; 24.000° ИГД / 20.000; 24.000 (граница Либија-Судан)  Либија /  Судан border
20°0′N 25°0′E / 20.000° СГШ; 25.000° ИГД / 20.000; 25.000 (Sudan)  Судан Напоредникот ја исцртува границата помеѓу Северниот вилает и вилаетот Северен Дарфур
20°0′N 37°11′E / 20.000° СГШ; 37.183° ИГД / 20.000; 37.183 (Црвено Море) Индиски Океан Црвено Море
20°0′N 40°28′E / 20.000° СГШ; 40.467° ИГД / 20.000; 40.467 (Саудиска Арабија)  Саудиска Арабија
20°0′N 55°0′E / 20.000° СГШ; 55.000° ИГД / 20.000; 55.000 (Оман)  Оман
20°0′N 57°48′E / 20.000° СГШ; 57.800° ИГД / 20.000; 57.800 (Индиски Океан) Индиски Океан Арапско Море — минува веднаш јужно од островот Масира,  Оман
20°0′N 72°43′E / 20.000° СГШ; 72.717° ИГД / 20.000; 72.717 (Индија) Индија Индија Махараштра
Чатисгар
Одиша
Чатисгар
Одиша
20°0′N 86°23′E / 20.000° СГШ; 86.383° ИГД / 20.000; 86.383 (Индиски Океан) Indian Ocean Бенгалски Залив
20°0′N 92°57′E / 20.000° СГШ; 92.950° ИГД / 20.000; 92.950 (Мјанмар)  Бурма (Бурма)
20°0′N 99°3′E / 20.000° СГШ; 99.050° ИГД / 20.000; 99.050 (Тајланд)  Тајланд
20°0′N 100°32′E / 20.000° СГШ; 100.533° ИГД / 20.000; 100.533 (Лаос)  Лаос
20°0′N 104°58′E / 20.000° СГШ; 104.967° ИГД / 20.000; 104.967 (Виетнам)  Виетнам
20°0′N 106°11′E / 20.000° СГШ; 106.183° ИГД / 20.000; 106.183 (Јужнокинеско Море) Тихи Океан Тонкински Залив, Јужнокинеско Море
20°0′N 110°8′E / 20.000° СГШ; 110.133° ИГД / 20.000; 110.133 (Кина)  Кина Островот Хајнан — минува веднаш јужно од Хајкоу
20°0′N 110°56′E / 20.000° СГШ; 110.933° ИГД / 20.000; 110.933 (Јужнокинеско Море) Тихи Океан Јужнокинеско Море
20°0′N 122°0′E / 20.000° СГШ; 122.000° ИГД / 20.000; 122.000 (Тихи Океан) Тихи Океан Филипинско Море
— Минува поеѓу помешу островските групи Батанес и Бабујан islands at the Балинтаншкиот ПРоток, Филипини Филипини
— Минува веднаш јужно од островската група Мауг,  Северни Маријански Острови
во неименуван дел на океанот
20°0′N 155°50′W / 20.000° СГШ; 155.833° ЗГД / 20.000; -155.833 (САД)  САД Голем Остров, Хаваи
20°0′N 155°15′W / 20.000° СГШ; 155.250° ЗГД / 20.000; -155.250 (Тихи Океан) Тихи Океан
20°0′N 105°31′W / 20.000° СГШ; 105.517° ЗГД / 20.000; -105.517 (Мексико)  Мексико Халиско
Мичоакан
Гванахуато
Керетаро
Мексико
Идалго
Пуебла
Веракрус
20°0′N 96°33′W / 20.000° СГШ; 96.550° ЗГД / 20.000; -96.550 (Мексикански Залив) Мексикански Залив Кампечки Залив
20°0′N 90°28′W / 20.000° СГШ; 90.467° ЗГД / 20.000; -90.467 (Мексико)  Мексико Кампече
Јукатан (држава)
Кинтана Ро
20°0′N 87°28′W / 20.000° СГШ; 87.467° ЗГД / 20.000; -87.467 (Карипско Море) Карипско Море
20°0′N 77°38′W / 20.000° СГШ; 77.633° ЗГД / 20.000; -77.633 (Куба)  Куба
20°0′N 74°52′W / 20.000° СГШ; 74.867° ЗГД / 20.000; -74.867 (Карипско Море) Карипско Море Приветрен Премин
20°0′N 72°43′W / 20.000° СГШ; 72.717° ЗГД / 20.000; -72.717 (Хаити)  Хаити Островот Тортуга
20°0′N 74°52′W / 20.000° СГШ; 74.867° ЗГД / 20.000; -74.867 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Минува ведннаш северно од островот Хиспаниола,  Доминиканска Република
20°0′N 16°14′W / 20.000° СГШ; 16.233° ЗГД / 20.000; -16.233 (Мавританија)  Мавританија
20°0′N 5°59′W / 20.000° СГШ; 5.983° ЗГД / 20.000; -5.983 (Мали)  Мали

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brownlie, Ian (1979). African Boundaries: A Legal and Diplomatic Encyclopedia. Institute for International Affairs, Hurst and Co. стр. 133–40.
  2. „Duration of Daylight/Darkness Table for One Year“. U.S. Naval Observatory. 24 септември 2019. Архивирано од изворникот на 12 октомври 2019. Посетено на 10 март 2021.