Јукатан (држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јукатан
Држава
Estado Libre y Soberano de Yucatán
Знаме на Јукатан
Знаме
Амблем на Јукатан
Амблем
Локација во Мексико
Локација во Мексико
Координати: 20°50′ СГШ 89°00′ ЗГД / 
Држава Мексико
Главен град Мерида
Општини 106
Создадена 23 декември 1823
Управа
 • Гувернер Роландо Запата Бељо
Површина
 • Вкупна 39.524 km2 (15,260 sq mi)
  20-та
Најг. вис. 210 m (690 ft)
Население (2012)
 • Вкупно 2.015.977
 • Ранг 21-ва
 • Густина 5.1×10−5/km2 (0.00.013/sq mi)
 • Ранг 17-та
Часовен појас Средна временска зона (UTC−6)
 • Лете (DST) Средна дневна зона (UTC−5)
Поштенски број 97
ISO 3166 MX-YUC
Мреж. место yucatan.gob.mx

Јукатан (шпански: Yucatán) е една од 31 сојузни држави во Мексико, и се наоѓа на југоисток од земјата, на истоимениот полуостров. Од север излегува на Мексиканскиот Залив, на исток се граничи со државата Кинтана Ро, а на југозапад со државата Кампече. Главен град е Мерида. Државата административно е поделена на 106 општини.

Пред доаѓањето на шпанските освојувачи, полуостровот Јукатан бил центар на културата на Маите, а за тоа денес сведочат бројните археолошки локалитети. Јукатан е една од последните држави кои се приклучиле на мексиканската федерација. Во текот на XIX век сепарастичката струја настојувале да ја прогласат за самостална сојузна територија, која денес удира со сојузната држава Кинтана Ро.