Табаско

Од Википедија — слободната енциклопедија

17°58′N 92°35′W / 17.967° СГШ; 92.583° ЗГД / 17.967; -92.583Координати: 17°58′N 92°35′W / 17.967° СГШ; 92.583° ЗГД / 17.967; -92.583

Табаско
Сојузна држава
Libre y Soberano de Tabasco
Знаме на ТабаскоАмблем на Табаско
Амблем
Прекар(и): El Edén de México
(Еденот на Мексико)
Химна: Marcha Tabasco
Марча Табаско
(Табасков марш)
Сојузната држава Табаско во Мексико
Сојузната држава Табаско во Мексико
ДржаваМексико
ПрестолнинаВиљаермоса
Најголем градВиљахермоза
Општини33
Прием7 февруари 1824[1]
Ред13та
Управа
 • ГувернерАдан Аугусто Лопес Ернандес Morena
 • Сенатори[2]Моника Фернандес Балбоа Morena
Овидио Салвадор Пералта Суарез Morena
Хуан Мануел Фосил Перес PRD
Површина[3]
 • Вкупна24.731 км2 (9,549 ми2)
 24та по површина
Најг. вис.[4]&100000000000011000000001.100 м
Население (2015)[5]
 • Вкупно2,395,272
 • Ранг20та
 • Густина0/км2 (0,00.025/ми2)
 • Ранг12та
ДемонимТабасковец (Tabasqueño)
Часовен појасЦЧП (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)ЦЧПЛВ (UTC−5)
Поштенски број86
ISO 3166MX-TAB
ИЧР 0.773 висок 19та по ИЧР
БДПUS$ 17,492,682,260 милиони[a]
US$ 7,575, по жител (номинален)
Мреж. местоСлужбено мрежно место
^ a. БДП-то на Табаско било 223,906,333,000 песози во 2008,[6] количина еднаква на 17,492,682,260 долари на САД, кога доларот вредел 12,80 пезоси (вредност од 3 јуни 2010).[7]

Табаско, официјално Слободна и суверена држава Табаско (шпански: Estado Libre y Soberano de Tabasco) — една од 32-те федерални единици на Мексико. Поделена е на 17 општини, а главен град е Виљахермоза. Сместена е на југоистокот на земјата, граничи со државите Кампече на североисток, Веракрус на запад, и Чијапас на југ и Департманот Петен во Гватемала на југоисток. Има крајбрежје на север со Мексиканскиот Залив. Поголемиот дел од државата е покриен во дождовни шуми бидејќи, за разлика од повеќето други области на Мексико, има обилни врнежи од дожд преку целата година. Поради оваа причина, тоа е исто така покриено во мали езера, мочуришта и реки. Државата е на домет на големи поплави, при што последното се случи во 2007 година, што зафати осумдесет проценти од државата. Државата е исто така дом на Ла Вента, најголемото место на цивилизацијата на Олмеците, кое се смета за потекло на подоцнежните мезоамерикански култури. И покрај тоа што произведува значителни количини на нафта и природен гас, сиромаштијата е сè уште загриженост.

Географија и животна средина[уреди | уреди извор]

Државата се наоѓа на југоистокот на Мексико, граничи со државите Кампече, Чијапас и Веракрус, со Мексиканскиот Залив на север и државата Гватемала на југ и исток. Државата зафаќа 24,731 км2, што е 1,3% од вкупната површина на Мексико.[8][9] Северозападниот дел е на крајбрежната рамнина на Мексиканскиот Залив со југот и истокот како дел од планинскиот ланец што се протега на северниот дел на Чијапас. Поделена е на седумнаесет општини. Постојат 36 заедници назначени како урбани, со околу 3,000 помали градови и села. 185 се класифицирани како „центри за регионален развој“.[10] Табаско има седумнаесет општини: Баланкан, Карденас, Сентла, Сентро (Виљаермоса), Комалкалко, Кундуакан, Емилијано Запата, Уинмангило, Халапа, Халпа де Мендез, Хонута, Макуспана, Накахука, Параисо, Тасоталпа, Теапа и Теносике.

Региони на Табаско

Во 1994 година, државата била официјално поделена на два региони и пет под-региони за социо-економски развој и географска документација. Двата главни региони се нарекуваат Гријелва и Усумацинта. Регионот Гријелва го носи името по реката од која зависат повеќето општини тука . Тој е помал од двата региони со територија од 12,069.34 square kilometres (4,660.00 ми) или 48,94% од територијата на државата; меѓутоа, тој содржи поголем дел од градското население на Табаско, како и неговата социоекономска и политичка активност. Поделен е во три под-региони наречени Чонталпа, Сентро и Сиера; во нив спаѓаат општините Уимангиљо, Карденас, Комалкалко, Кундуакин, Параисо, Халпа де Мендез, Накахука, Сентро, Халапа, Теапа и Такоталпа. Регионот Усумасинта е именуван по главната река на која зависат општините Сентла, Јонута, Емилијано Запата, Баланкан и Теносике. Поделена е во подрегиите Пантанос и Риос, кои се и повеќе рурални од регионот Грихалва.

Археолошки и колонијален туризам во Табаско
Ла Вента Комалкалко Помона Морал-Реформа Олмечка глава, Парк Ла Вента
Охолотан Кундуакан Купилко Виљахермоза Тапихулапа

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Las Diputaciones Provinciales“ (PDF) (шпански). стр. 15.
  2. „Senadores por Tabasco LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Посетено на 20 март 2020.
  3. „Resumen“. Cuentame INEGI преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2013-05-12. Посетено на 20 март 2020.
  4. „Relieve“. Simulador de Flujos de Agua de Cuencas Hidrográficas (INEGI). Посетено на 20 март 2020.
  5. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на 20 март 2020.
  6. „Mexico en Cifras“. INEGI преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2011-04-20. Посетено на 20 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  7. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Посетено на 20 март 2020.
  8. „Estado de Tabasco – Resumen“ [State of Tabasco – Summary] (шпански). Mexico: INEGI. Посетено на 19 март 2020.
  9. „Estado de Tabasco – Territorio“ [State of Tabasco – Territory] (шпански). Mexico: INEGI. Посетено на 19 март 2020.
  10. „Medio Físico“ [Environment]. Enciclopedia de los Municipios de México Tabasco (шпански). Мексико: INAFED Gobierno del Estado de Tabasco. 2010. Посетено на 19 март 2020.[мртва врска][мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]