Пуебла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Puebla
State
Estado Libre y Soberano de Puebla (Spanish)
Yōllōxoxouhqui īhuān Tlahtohcāuh Tlahtohcāyōtl Puebla (Nahuatl)
Знаме на PueblaАмблем на Puebla
Амблем
Гесло:
Unidos En El Tiempo, En El Esfuerzo, En La Justicia y En La Esperanza
(United in time, effort, justice and hope)
Химна: Himno al Estado de Puebla
State of Puebla within Mexico
State of Puebla within Mexico
CountryMexico
CapitalPuebla de Zaragoza
Largest CityPuebla de Zaragoza
Municipalities217
AdmissionDecember 21, 1823[1]
Order4th
Управа
 • GovernorMiguel Barbosa HuertaPRI
 • Senators[3]Alejandro Armenta Mier PRI
Nancy de la Sierra Aramburo PRI
Nadia Navarro Acevedo PAN[2]
 • Deputies[4]
Површина[5]
 • Вкупна34.306 км2 (13,246 ми2)
 Ranked 21st
Најг. вис.[6]&100000000000056100000005.610 м
Население (2015)[7]
 • Вкупно6,168,883
 • Ранг5th
 • Густина0,00.018/км2 (0,00.047/ми2)
 • Ранг6th
ДемонимPoblano (a)
Часовен појасCST (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)CDT (UTC−5)
Postal code72-75
Area code
ISO 3166MX-PUE
HDI 0.742 High Ranked 29th of 32
БДПUS$ 23,525.31 mil[a]
Мреж. местоpuebla.gob.mx
^ a. The state's БДП was 301,123,976 thousand pesos in 2008,[8] an amount equal to 23,525,310.625 thousand dollars, a dollar being worth 12.80 pesos (value of June 3, 2010).[9]

Пуебла, официјално Слободна и суверена држава Пуебла (англиски: Free and Sovereign State of Puebla), е една од 32-те сојузни држави кои ги сочинуваат Обединетите Мексикански Држави. Поделена е на 217 општини, а главен град е градот Пуебла .

Сместена е во источно-централно Мексико. На север и на исток се граничи со државите Веракрус, на запад со Идалго, Мексико, Тлаксала и Морелос и на југ со Гереро и Оахака .

Географија и екологија[уреди | уреди извор]

Езеро и планини во Некакса

Државата се наоѓа во централните висорамнини на Мексико помеѓу Сиера Невада и Сиера Мадре Ориентал . Има триаголен облик со тесен дел кон север. Граничи со државите Веракрус, Оахака, Гереро, Морелос, државата Мексико, Тлаксала и Идалго. Државата зафаќа 33.919   км 2, рангирајќи се на 20-то место од 31-та држава во големина и има 4.930 именувани заедници.[10]

Планини[уреди | уреди извор]

Повеќето од нејзините планини припаѓаат на Сиера Мадре Ориентал и Транс-мексикански вулкански појас. Некои од највисоките врвови се Апулко, Чичат, Чингахуапан, Солтепек и Тлатлаквитепек. Највисоки се вулканите Пико де Оризаба (5.747 м.н.в.), Попокатепетл (5,452 м.н.в.), Итактиуатл (5,286 м.н.в.) и Матлалцеитл (4,461м.н.в.) кои се наоѓаат на границите со Веракрус, сојузната држава Мексико и Тлаксалка.[10]

Хидрологија[уреди | уреди извор]

Река Петлапа

Хидрологијата на Пуебла е формирана од три главни речни системи. Едниот е заснована на реката Атојак, која извира со топењето на планините Халос, Телапан и Папагајо заедно со оние од вулканот Изтачихуатл и водите од реката Захуапан, која влегува од Тлаксалка. Оваа река на крајот тече западно кон Тихиот Океан . Следниот систем се влева во Мексиканскиот Залив и се состои од Пантепек, Казонс, Некакса, Лаксаксалпан, Сан Педро/Зун, Земпоала, Апулко, Седро Вио, Солерос, Мартинес де ла Торе и други реки на источната страна на државата. Третиот е заснован врз големиот број на мали извори на свежа вода како и на вулкански загреани извори. Најпознати од нив се Чингахуапан, Агуа Азил, Амалучан, Цињакулас, Гарциспорпо, Алмолоја и Ранчо Колорадо. Во езерата спаѓаат Чапулко, Сан Бернардино, Лагунас Епталин, Ајтла, Алмолојан, Алчичица, Пулмонија, Лас Минас, Алјојука и Текитлапа.[10]

Клима[уреди | уреди извор]

Магла во планините во близина на Закталин

Пуебла има многу различни климатски услови заради различните височини. Просечната температура е 16 °C (61 °F), но варира во голема мерка на локално ниво. Државата има единаесет различни климатски зони, но доминираат пет. Високите вулкански врвови имаат студена клима.[10]

Екосистеми[уреди | уреди извор]

Клисури во Заклалин

Државата има три главни екосистеми, шуми во умерени и студени области, тропски дождовни шуми и суви и полусушни зони. Како резултат на човековата активност, над 107.000 хектари од шумите се сметаат за сериозно оштетени.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Las Diputaciones Provinciales“ (PDF) (шпански). стр. 15.
  2. „Senadores de la República por Entidad Federativa“ (шпански). Посетено на 4 February 2017.
  3. „Senadores por Puebla LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Посетено на April 5, 2011.
  4. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Puebla“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот на 2018-07-20. Посетено на April 5, 2011.
  5. „Resumen“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на април 1, 2012. Посетено на февруари 12, 2013.
  6. „Relieve“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на април 1, 2012. Посетено на април 5, 2011.
  7. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на December 8, 2015.
  8. „Jalisco“. 2010. Архивирано од изворникот на April 20, 2011. Посетено на April 5, 2011.
  9. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Посетено на August 10, 2010.
  10. 10,0 10,1 10,2 10,3 10,4 „Medio Fisico“ [Fisical Medium]. Enciclopedia de los Municipios de México Estado de Puebla (шпански). Mexico: Instituto Nacional para el Federalismo y el Desarrollo Municipal. 2009. Архивирано од изворникот на June 16, 2011. Посетено на October 10, 2010.