Тласкала

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тлаксала
Држава
Estado Libre y Soberano de Tlaxcala
Estado de Tlaxcala.jpg
80pxАмблем на Тлаксала
Амблем
Гесло: Cuna de la Nación
(Cradle of the Nation)
Химна: Himno a Tlaxcala
Државата Тлаксала во Мексико
Државата Тлаксала во Мексико
Земја Мексико
CapitalТлаксала
Largest CityСан Пабло дел Монте
Municipalities60
Admission9 декември 1856 година[1]
Order22-ра
Управа
 • GovernorМарко Мена PRI
 • Сенатори[2]Joel Molina Ramírez Morena
Ana Lilia Rivera Rivera Morena
Minerva Hernández Ramos PAN
 • Заменици[3]
Површина
 • Вкупна4,016 км2 (1,551 ми2)
 Ranked 32nd Список на мексикански држави по област
Најг. вис.[4]&100000000000044200000004.420 м
Население (2015)[5]
 • Вкупно1,272,847
 • Ранг28-ма
 • Густина0,32/км2 (0,82/ми2)
 • Ранг3та
ДемонимTlaxcalan
Часовен појасCST (UTC−6)
 • Лете (ЛСВ)CDT (UTC−5)
Postal code90
Area code
ISO 3166MX-TLA
HDI 0.770 High Ranked 21nd
БДПUS$ 3.601 Billion
Мреж. местоOfficial Web Site
^ a. The state's БДП was 46,094,141 thousand of пезос in 2008,[6] amount corresponding to 3,601,104.7 thousand of dollars, being a dollar worth 12.80 pesos (value of June 3, 2010).[7]

Тласкала ( /t l ɑː s k ɑː l ə / ; Spanish: [tla(k)sˈkala], [tla(ɣ)sˈkala]; од ацтечки: Tlaxcallān Nahuatl pronunciation) , официјално Слободна и суверена држава Тласкала ( шпански: Estado Libre y Soberano de Tlaxcala ), е една од 32-те држави што ги сочинуваат Федералните субјекти на Мексико. Поделена е во 60 општини, а главен град е Тлаксала .

Сместено е во Источно-Централно Мексико, во регионот алтипплано, со источниот дел каде доминира Сиера Мадре Ориентал.Таа граничи со државите Пуебла на север, исток и југ, Мексико на запад и Идалго на северозапад. Таа е најмалата држава во републиката, со само 0,2% од територијата на земјата.[8]

Државата е именувана по нејзиниот главен град Тлаксала, чие име исто така било и на пред-колумбискиот град и култура. Тлаксала се соединила со Шпанците, за да ги поразат Ацтеките, со отстапки од Шпанците што дозволиле територијата да остане претежно недопрена во текот на 300 години колонијален период .[9] По мексиканската независност, Тлаксала била прогласена за федерална територија, сè до 1857 година кога била примена како држава на федерацијата.

Поголемиот дел од економијата на државата се заснова на земјоделство, лесна индустрија и туризам. Туристичката индустрија е вкоренета во долгата историја на Тлаксала со големи атракции како што се археолошките места Какштла и колонијалните конструкции во и околу градот Тласкала.[10]

Име[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Portal Gobierno del Estado de Tlaxcala“ (шпански). Архивирано од изворникот на 2009-12-27.
  2. „Senadores por Tlaxcala LXI Legislatura“. Senado de la Republica. Архивирано од изворникот на December 16, 2003. Посетено на October 20, 2010.
  3. „Listado de Diputados por Grupo Parlamentario del Estado de Tlaxcala“. Camara de Diputados. Архивирано од изворникот на 2012-08-21. Посетено на October 20, 2010.
  4. „Relieve“. Cuentame INEGI. Архивирано од изворникот на септември 30, 2011. Посетено на октомври 20, 2010.
  5. „Encuesta Intercensal 2015“ (PDF). Посетено на December 9, 2015.
  6. „Tlaxcala“. 2010. Архивирано од изворникот на September 5, 2012. Посетено на October 20, 2010.
  7. „Reporte: Jueves 3 de Junio del 2010. Cierre del peso mexicano“. www.pesomexicano.com.mx. Архивирано од изворникот на June 8, 2010. Посетено на August 10, 2010.
  8. „Geografia“ (шпански). Tlaxcala: State of Tlaxcala. Архивирано од изворникот на August 14, 2009. Посетено на August 15, 2009.
  9. Schmal, John P. (2004). „The History of the Tlaxcalans“. Houston Institute for Culture. Houston: Houston Institute for Culture. Архивирано од изворникот на 2019-05-13. Посетено на 2020-03-19.
  10. Solis, Felipe (2000). „Herencia arqueológica en Tlaxcala“. Mexico Desconocido:Tlaxcala (шпански). Mexico City: Editorial Mexico Desconocido. 106: 7–13. ISSN 0188-5146.